Na ul. Piłsudskiego, przy Szkole Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej wykonano zwężenia jezdni. Ma to wymusić na kierowcach wolniejszą jazdę w tym miejscu. – Wreszcie wysłuchano naszych apeli. Szkoda, że tyle czasu z tym zwlekano – komentują mieszkańcy.

Ul. Piłsudskiego, jedna z głównych arterii miasta, jest bardzo ruchliwa. Niestety wielu kierowców lubi na niej mocno docisnąć pedał gazu. Jazda z nadmierną prędkością jest szczególnie niebezpieczna w rejonie skrzyżowań czy przejść dla pieszych. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w okolicy SP 18. Temperament kierowców próbuje studzić tam m.in. policja, ustawiając patrole z radarami. Teraz jednak miasto zdecydowało się na trwałe rozwiązanie, podnoszące bezpieczeństwo.

Mieszkańcy wiele razy sugerowali wprowadzenie rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo na tej drodze. Z przejścia bardzo często korzystają uczniowie czy wierni, udający się do kościoła na górce. Przy dużym ruchu i przekraczaniu prędkości przez kierowców nie trudno o tragedię. Proponowano m.in. montaż sygnalizacji świetlnej. Zdecydowaliśmy się na inne, skuteczne rozwiązanie, które podniesie bezpieczeństwo w tym rejonie – tłumaczy wiceprezydent Marcin Bazylak.

– Już dawno powinno się w tym miejscu wprowadzić takie rozwiązanie. Dziwię się, że pomimo apeli mieszkańców tyle z tym zwlekano – komentuje Tomasz, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Ul. Piłsudskiego w okolicy SP 18 ma po dwa pasy na jezdni w kierunku centrum i w stronę huty „Katowice”. Dla poprawy bezpieczeństwa, fragmenty prawych pasów przy przejściu zostały wyłączone z ruchu. Dzięki zmianom, piesi będą mieć do pokonania tylko dwa, a nie cztery pasy ruchu. Konieczność poruszania się jednym pasem w tym rejonie zmniejszy również prędkość pojazdów.

Zwężenia pojawią się także na ul. Kasprzaka, która na odcinku między rondem Budowniczych Huty Katowice a ul. Młodych przechodzi remont.

– Zwężenia mają poprawić widoczność na drodze i zmusić kierowców do wolniejszego przejazdu. Zaplanowano je przed istniejącym przejściem na wysokości przystanków tramwajowych i autobusowych znajdujących się przy skrzyżowaniu z ulicą Storczyków oraz przed projektowanym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, które powstaną w rejonie Biedronki przy skręcie w prawo z ulicy Kasprzaka w drogę osiedlową – informują urzędnicy.