W czwartek, 28 stycznia rząd poinformował o nowych zasadach bezpieczeństwa epidemiologicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Co się zmieni?

Szef resortu zdrowia w czwartek na konferencji prasowej poinformował, że od 1 lutego zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. – Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach, więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Ze względu na to, iż otwierany jest cały handel, od 1 lutego zniesione zostają godziny dla seniora. Ponadto, od 1 lutego galerie sztuki i muzea zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego – 1 osoba na 15 mkw.

Najważniejsze obostrzenia

Niedzielski poinformował też, że do 14 lutego bez zmian pozostają dotychczasowe zasady dotyczące: zgromadzeń publicznych, imprez i spotkań organizowanych w domach, działalności restauracji, hoteli, stoków oraz infrastruktury sportowej, a także zasad przekraczania granic.

– Koronawirus jest trudnym przeciwnikiem. Aby go pokonać, musimy być solidarni i odpowiedzialni. Pomimo stabilnej sytuacji związanej z dostępnością wolnych łóżek i sprzętu, wciąż zmagamy się z wysoką liczbą osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce, a przede wszystkim – ze zgonami. Dlatego przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki – od 1 lutego będzie możliwe ich ponowne funkcjonowanie w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian – zaznaczył minister zdrowia

Obostrzenia po 1 lutego będą takie same jak dotychczas, do najważniejszych z nich należą m.in.: co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi, konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji (możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos), a także ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej.

Ponadto, nieczynne są stoki narciarskie, zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin, obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia, zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób, w kościołach obowiązuje limit osób, obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych oraz obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Nauczanie zdalne czy stacjonarne?

Zmiany nie dotyczą nauczania. – Tutaj pozostaje sytuacja bez zmian. Nadal mamy nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 w szkołach podstawowych. Natomiast jeżeli chodzi o wszystkie inne poziomy edukacji, dotyczy ich nauczanie zdalne – powiedział Niedzielski.

Kolejne decyzję w sprawie nowych obostrzeń podejmowane będą za dwa tygodnie.