Siewierz przez setki lat uznawany był za ważny gród tej części Europy. Kasztelania, a następnie siedziba książęca mieszcząca się na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Obecnie miasto nie imponuje już rangą administracyjną czy gospodarczą, niemniej może z całą pewnością zachwycić historią, jego wyjątkowym dziedzictwem.

Właśnie tutaj znajdowała się przez kilka stuleci stolica państwa o niezwykle unikatowym ustroju. Świeckiego – piastowskiego, a następnie biskupiego księstwa, które już w średniowieczu wyodrębniło się w wyniku kolejnych podziałów śląskiej dzielnicy.

W sobotę, 10 marca miała miejsce 706. rocznica powstania Księstwa Siewierskiego. W tym właśnie dniu, członkowie stowarzyszenia „Księstwo Siewierskie” przypomnieli mieszkańcom o niezwykłym dziedzictwie ziem, na których mieszkają. Kolejno w Wojkowicach Kościelnych, Siewierzu i Żelisławicach były tego dnia rozdawane ekologiczne torby na zakupy z wizerunkiem pięknej ryciny Zamku Siewierskiego.

– Akcja miała na celu uświadomić mieszkańcom gminy jak piękną historią możemy się poszczycić, a co za tym idzie podnieść swe morale, poczuć dumę z bycia siewierzanką, czy siewierzaninem. W 1312 r. kiedy narodziła się tutejsza monarchia tylko nieliczne z miast południowej Polski przewyższały Siewierz swym znaczeniem. Proszę sobie wyobrazić, że nawet Sosnowiec był tylko jedną ze wsi znajdujących się w granicach księstwa – mówi Krystian Żelazny prawnik, siewierski społecznik i autor monografii naukowej poświęconej Księstwu Siewierskiemu.

Nasze miasto przez ponad pół tysiąca lat uchodziło za stolicę niepodległego państwa, które nigdy nie zostało zhołdowane królowi Polski czy też Czech. Warto pamiętać o naszym wyjątkowym ustroju, innym niż w Rzeczpospolitej porządku prawnym, a także fakcie, iż właśnie tutaj, w jako pierwszym państwie na świecie zaczęto oficjalnie od 1625 r. stosować język polski podczas procesów sądowych – dodaje.

To nie pierwsza inicjatywa, powstałego na jesieni ubiegłego roku, stowarzyszenia, a to nie koniec inicjatyw promocyjnych Ziemi Siewierskiej jakie planują na ten rok przedstawiciele wspominanej organizacji.

-Obserwujemy tutaj wzrastający sentyment za naszym dziedzictwem, historią. Siewierzanie są spragnieni tego typu inicjatyw  – przekonuje Renata Cesak pełniąca funkcję sekretarza stowarzyszenia „Księstwo Siewierskie”.

Niedawno podjęliśmy starania o nadanie obecnym ulicom Hanki Sawickiej i Janka Krasickiego nazw związanych z siewierskim dziedzictwem. Chcemy promować takie osoby jak dr Helena Polaczkówna, która ponad sto lat temu niejako odkryła historię Księstwa Siewierskiego dla nauki, czy też książę bp Franciszek Krasiński, osoba tak pięknie zapisana nie tylko na kratach dziejów księstwa, ale także i Rzeczpospolitej – dodaje.

Na przełomie maja i czerwca zostanie zorganizowany konkurs z wiedzy o Księstwie Siewierskim. O pierwszej jego edycji pisaliśmy rok temu. Zmaganiom młodzieży będzie patronował burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, który tym samym aktywnie wspiera społeczne inicjatywy mające wskrzesić pamięć o niezwykle pięknym i inspirującym dziedzictwie Księstwa Siewierskiego.