W 1931 roku w Dąbrowie Górniczej mieszkało 5150 Żydów. Piekło II wojny światowej udało się przeżyć tylko nielicznym. Podobnie było w innych miastach regionu. O holocauście w Zagłębiu, w środę, 10 maja opowie historyk, Grzegorz Onyszko.

W naszym regionie z ludnością żydowską kojarzony jest przede wszystkim Będzin, gdzie na terenie Starego Warpia „Kamionka” Niemcy zorganizowali getto. Niewiele osób wie, że Żydzi mieszkali także w Dąbrowie Górniczej. Przed wojną, dokładnie w 1931 roku było ich 5150. Stanowili około 14 procent ogółu mieszkańców. Mieli synagogę i kilka domów modlitw. W 1946 roku „odliczyło” się tylko 52, ale i oni wyemigrowali na zachód Europy i do Palestyny. Po 1947 roku nie pozostał nikt.

Śladów kultury i tradycji żydowskich w Dąbrowie Górniczej jest bardzo mało. Z uwagi na szczupłość materiału źródłowego, temat powszechnie jest nieznany, dlatego Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Dąbrowiacy wspólnie z Polskim Towarzystwem Historyczne Koło w Dąbrowie Górniczej zorganizowało wykład pt: „Holocaust w Zagłębiu Dąbrowskim podczas II wojny światowej”, który poprowadzi Grzegorz Onyszko, historyk, pasjonat i wybitny znawca najnowszych dziejów naszego regionu.

Spotkanie odbędzie się 10 maja o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Sienkiewicza 6a.

Wykład jest początkiem serii spotkań z mieszkańcami Zagłębia i nie tylko, których aktywność jest mało znana, ciekawa i może być inspiracją do działania dla innych.