Pod koniec czerwca powstał projekt budowlany i projekty wykonawcze przebudowy placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Pod koniec roku miasto planuje rozpocząć inwestycję.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. W budynku znajdzie się miejsce dla trzech lokali gastronomicznych. Każdy będzie mógł dysponować powierzchnią ok. 100 m kw. Będzie także toaleta publiczna.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Na dachu będzie rosła trawka

Na dachu pawilonu będzie rosła trawa. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. – Budynek usługowy i przejścia podziemne zostały zaprojektowany tak, by pojawił się tam trawnik. To rozwiązanie modne, powszechne i chcemy to propagować. Nawierzchnia zróżnicowana kolorystycznie i materiałowo, z zielenią niższą i wyższą. Nie chcemy wprowadzać pełnego zadrzewienia, aby wszyscy mogli się przemieszczać w układzie horyzontalnym i wertykalnym, niekoniecznie wyznaczonym chodnikiem – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Na placu pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Nowe meble miejskie oraz mała architektura ma być spójna z wyposażeniem odmienionej ostatnio ulicy Modrzejowskiej. – Przestrzeń placu będzie pozwalała na organizację wydarzeń, takich jak jarmarki, pikniki czy koncerty – podkreśla prezydent Chęciński.

– W stosunku do zwycięskiej koncepcji konkursowej wprowadziliśmy zalecenia Sądu Konkursowego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zredukowaliśmy kubaturę projektowanego pawilonu wielofunkcyjnego oraz skorygowaliśmy lokalizację pawilonu, fontanny, małej architektury oraz zieleni – wyjaśniają przedstawiciele Amaya Architekci.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Będzie interaktywna mapa Sosnowca

Przed wejściem do budynku dworca pasażerowie zobaczą interaktywną mapę Sosnowca. – Mapa pokaże całe miasto i jego dzielnice – zaznacza Jeremiasz Świerzawski.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Stanie nowy pomnik

Na placu prawdopodobnie stanie też pomnik. Nie będzie tu jednak pomnik Jana Kiepury, który obecnie stoi na popularnej Patelni. – Nie będziemy przenosić pomnika Jana Kiepury. Chcemy, aby stanął tu inny pomnik i będziemy o tym rozmawiać z mieszkańcami. Bierzemy pod uwagę koncepcję pomnika poświęconego powstaniu styczniowemu. Chcemy pokazać, że sosnowiczanie to patrioci, którzy dzielnie walczyli o niepodległość Polski – tłumaczy Arkadiusz Chęciński.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Kiedy mieszkańcy doczekają się rewitalizacji placu przed dworcem? Kiedy rozpoczną się prace? – Zakończyliśmy prace nad projektem rewitalizacji placu. Teraz pracujemy nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że pod koniec roku, jeśli plan zagospodarowania zostanie zaakceptowany przed radnych, będziemy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji – uważa prezydent Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji placu przed dworcem PKP w Sosnowcu wykonało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic. Szacunkowy koszt prac to ok. 10 milionów złotych.

Skomentuj przez Facebook

20 KOMENTARZE

 1. Super, dworzec w Maczkach miał też imponujące wizualizacje! i co? Wielki skandal, o którym cisza. Inwestycja rozgrzebana do połowy i pozostawiona. Jak to możliwe, że miasto pozwala na taki stan rzeczy?!

  • To miasto ma pecha, kto tu rządzi facet powstrzymujący się od sake gość IL PINO chyba trzeba pakować walizki i spadać stąd jak najdalej.

 2. A pomyślał ktoś z mądrych architektów, gdzie mają parkować samochody przyjeżdżających dla przesiadki obywateli miasta i przyjezdnych gości?!

 3. z tyłu dworca 2 kompleksy boisk szkolnych zamienione na parkingi…
  Humanitas ma hektary Dżungli śródmiejskiej…
  sralania dla psów za Sezamem
  jakaś śmierdząca węglem brunatnym fabryczka na terenie byłej lokomotywowni
  pociąg ratunkowy opalany drewnem topolowym
  chlewiki za Skarbowym zamiast parkingu
  teren przed kościółkiem kolejowym – pawilony wybudowane w latach 80-tych a potem zniknięte
  między torami a Dęblińską – plantacja chwastów!

  miejsca na parkowanie samochodów, tirów a nawet czołgów

  • Święta racja Kolego, ale nasze „sfołeczeństwo” już tak się zrobiło „szlacheckie” , że na peron autkiem by chciało wjechać. A na resztę drogi to powinno mieć zapewniony transport np. lektyką. Szybko co niektórzy zapomnieli jak za potrzebą za stodołę chodzili. Ten sam trend jest przed sklepem, domem czy kościołem. I nie mówcie mi, że nie mam racji. Malkontenci popatrzcie na siebie i swoje zachowania.

 4. W końcu coś się zaczyna dziać!
  Kamienica po Rexie na sprzedaż! oby ktoś coś z tym zrobił bo razi :/ i wywalił śmierdzącego kebaba!
  Kamienica po banku (obok Cesarskiej) chyba ktoś kupił – szmata zniknęła
  były Mirage jakby jeszcze i ta szmatą zasłonięta przy Patelni i ta z landrynkową kawiarnią
  i ta narożna z centralną rzeźnią – zamieszkała przez gołębie…

 5. NIE, NIE, NIE i jeszcze raz NIE!
  Tylko nie kolejny patriotyczny pomnik! Ludzie juz maja dość martyrologii! Dajcie spokój, nie trzeba nikomu udowadniać patriotyzmu! Niech to będzie coś radosnego i pozytywnego!

 6. Ja mam silną awersję do tworzenia w mieście wszelkiego rodzaju pawilonów (trochę ładniejszych baraków). To nie buduje miasta, dużego miasta! Powinno się postawić na budowę jakichś wysokich neokamienic, gdzie np. parter i pierwsze piętro (tak, również pierwsze piętro!) będą mieć funkcje handlowo-usługowe, a kolejne kondygnacje będą mieszkalne, hotelowe, biurowe. To nie muszą być tandetne gargamele, obojętnie, czy historyzujące, czy nowoczesne. Nawet w naszym kraju (np. w Gdańsku) są przykłady, że można zbudować ładne wielkomiejskie budynki, które zmienią oblicze centrum. Niestety, w Sosnowcu prędzej powstaną „urokliwe” budynki jak ten nowy na Dekerta. Wyć się chce, jak się na to patrzy. Mamy ładny dworzec, mamy budynek dawnego Sezamu, które można lepiej wykorzystać na te cele, jakie miałaby pełnić ta szklana rotunda. Naprawdę nie potrzebujemy „ozdoby” siostrzanej do tej z katowickiego rynku. Plac przed dworcem nie jest znów taki duży i nie trzeba go zabudowywać stawianymi na siłę barakami.

 7. Cieszę się, że zamieniają parking na plac, ale faktycznie w tym miejscu idealnie pasowałby parking podziemny i to z kilkoma kondygnacjami.

 8. Do Sosnowca jeżdżę tylko na mecze. Miasto ma chaotyczną zabudowę i jest nieestetyczne. Ten plac można by wspaniale i funkcjonalnie zagospodarować. Słaby ten Sosnowiec. Z roku na rok marnieje to miasto.

 9. […] Kilka tygodni temu władze Sosnowca pokazały finalny projekt przebudowy placu przed dworcem PKP. Miejsce to ma się zmienić nie do poznania. Powstanie tu Plac Metropolii, który będzie przygotowany do organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. – Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – przekonuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here