Nowoczesne oświetlenie w mieście. Bez świetlnego chaosu, z dobrze skomponowaną, indywidualną iluminacją – tak już niedługo ma wyglądać Jaworzno. Przygotowano kompleksowy projekt oświetlenia dla miasta.

Tauron Dystrybucja i Urząd Miasta w Jaworznie wspólnie opracowały spójną koncepcję, która wyznacza nowe kierunki i standardy rozwoju oświetlenia miasta.

Podstawą stworzenia tzw. masterplanu było wykonanie inwentaryzacji istniejącego stanu oświetlenia ulicznego, oświetlenia parków, zieleni oraz iluminacji charakterystycznych obiektów w Jaworznie.

Nowoczesne oświetlenie w mieście - fot. UM Jaworzno

Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

– Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Masterplan stanie się obowiązkowym dokumentem, który określa wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażaniu nowego oświetlenia w strukturze miasta.

– Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Korzyści płynące z wdrożenia planu oświetleniowego to stworzenie atrakcyjnego i reprezentacyjnego wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie. Dzięki wprowadzaniu nowego oświetlenia zwiększy się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

– Mowa tu zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach. Duże zmiany obejmą także oświetlenie parkowe – dodaje prezydent Silbert.

Czy zagłębiowskie samorządy odpowiednio walczą ze smogiem?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here