Alarm smogowy w regionie. W poniedziałek w wielu miastach naszego regionu przekroczone są normy jakości powietrza. Z tego też powodu, zgodnie z zapowiedziami, pociągami Kolei Śląskich pojedziemy za darmo.

Początek tygodnia i fatalne informacje dotyczące jakości powietrza. W wielu miastach naszego regionu dopuszczalne normy dla obecności pyłu zawieszonego zostały przekroczone kilkukrotnie. Najgorsza sytuacja panuje w Tychach i Katowicach.

PRZECZYTAJ: Sosnowiec walczy ze smogiem 

Sytuacja w Zagłębiu również nie jest najlepsza. O godz. 7.00 w Dąbrowie Górniczej wskaźniki normy pyłu zawieszonego PM10 przekroczyły 326 proc. normy. Z kolei godzinę później w Sosnowcu wskaźniki pokazywały 322 proc.

Kolejami Śląskimi pojedziemy za darmo

Z tego też powodu w poniedziałek wszyscy ci, którzy przesiądą się z samochodów na kolej pojadą za darmo. Przynajmniej w Kolejach Śląskich.

– Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin – przekazał Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki.

Podczas kontroli biletów, wystarczy pokazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy lub dowód osobisty).

– Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo dwie osoby towarzyszące – dodaje Michał Wawrzaszek.

Inni wezmą przykład?

– Mamy nadzieję, że naszym tropem pójdą inni organizatorzy transportu publicznego i w ten sposób wspólnymi siłami ograniczymy kolejną przyczynę złego stanu powietrza w naszym regionie – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Skąd ten smog?

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie.

– Transport samochodowy w miastach ma znaczący udział w zjawisku smogu. Ocenia się go na kilkanaście do nawet kilkudziesięciu procent. Każda inicjatywa służąca poprawie stanu powietrza jest cenna i ważna. W wielu miastach Europy ogranicza się na różne sposoby ruch samochodowy w sytuacji alarmu smogowego. Propozycja bezpłatnej kolei jest niewątpliwie nowatorskim i ciekawym pomysłem. Tym sposobem Koleje Śląskie włączają się także do potrzebnych działań, aby uczynić miasto przyjaznym dla ludzi, a nie samochodów – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Czy zagłębiowskie samorządy odpowiednio walczą ze smogiem?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

8 KOMENTARZE

 1. Z kolejowej promocji skorzystają tylko nieliczni szczęśliwcy mieszkający blisko linii kolejowych. Weźmy nasz region – zdecydowana większość dużych osiedli w ogóle nie ma dostępu choćby do małej stacyjki i szynobusa. Czeladź, Wojkowice czy Piekary Śląskie nawet w ogóle nie mają u siebie kolei! Druga sprawa – tramwaje – z nimi jest podobnie. Docierają tylko do nielicznych miejsc. Zdecydowana większość mieszkańców GOP skazana jest na stare, ciasne autobusy, odbijanie kart ŚKUP i problemy z nimi oraz mizerną częstotliwość kursów, drogie bilety i turystyczne trasy, przez co przejazd zajmuje 4x dłużej niż autem. Post ten wiąże się też z obecną tu ankietą – „Czy zagłębiowskie samorządy odpowiednio walczą ze smogiem?”.
  Jeśli chodzi o mizerną komunikację – nie za bardzo… Jeśli chodzi o zachęcanie ludzi do burzenia starych pieców i zamiany ich na nowoczesne kotły lub przyłącze do sieci CO – podobnie. Sam korzystam ze starego pieca węglowego i chętnie bym go wymienił na coś nowszego. Za przyłączenie do sieci CO zaśpiewano mi 15000 zł + oczywiście rozprowadzenie rurek i grzejników po mieszkaniu. Za nowy kocioł też musiałbym dać ok. 5000-6000 zł + rozprowadzenie ciepła po mieszkaniu i koszt robocizny, czy też coś ok. 15000 zł. Miasto dopłaca do takiej inwestycji jedynie 1000 zł. Sami sobie więc odpowiedzcie na pytanie, dlaczego powietrze śmierdzi. Takim problemem powinien zająć się rząd i to nie poprzez wydawanie kolejnych zakazów, a poprzez konkretne dopłaty! Zamiast finansować Rydzyka i bezrobotnych, mogliby się wreszcie wziąć za coś pożytecznego.

 2. Bezpłatne mogą dziś jeździć wszyscy, bo bezpłatne przejazdy tylko
  dla posiadaczy samochodów są niezgodne z konstytucją i noszą znamiona
  dyskryminacji. Każdy sąd anuluje opłatę dodatkową wystawioną dziś przez
  konduktora. Zwolnić z opłaty można bowiem grupę społeczną np. emerytów,
  rencistów czy studentów, ale nie osobę która posiada samochód, bo to segregacja społeczeństwa na biednych i bogatych. To tak jakby za darmo mogli jeździć chrześcijanie, a buddyści nie, lub tylko bruneci, a blondyni nie.

  • Wypisujesz głupstwa. Nie siej zamętu. Bezpłatne przejazdy dla posiadaczy aut nie jest żadną dyskryminacją pozostałych. Trzeba się cieszyć, że wreszcie, po tylu latach śmiertelnego trucia coś w temacie zaczyna się dziać!!!

   • To jest dyskryminacja jak na dłoni i jak widać kapnęli się w tym, bo jutro już koniec z darmową przejażdżką pociągiem. Widać smog już nie występuje, zniknął tak szybko jak się pojawił…

  • Dyskryminacją to jest fakt, że mieszkaniec jakiegoś Brynowa, Tychów czy Ząbkowic ma parę kroków do stacji kolejowej i może sobie skorzystać z promocji. Zaś zdecydowana większość mieszkańców do najbliższej stacji kolejowej ma kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów! To jest dopiero segregacja społeczeństwa – na szczęśliwców i pechowców skazanych na stary autobus co 3 godziny lub jedynie na własne, 20-letnie, zgnite auto. Niech sobie wsadzą taką promocję.

   • Chyba nie rozumiesz sedna akcji. Nie chodzi o uprzywilejowanie kogokolwiek. Chodzi o c z y ś c i e j s z e p o w i e t r z e – dla wszystkich i rownież dla Ciebie!!!

 3. Trzeba rozwiązać problem a nie dyskutować o wolnych przejazdach, sosnowiec 1 luty godz 20 pył przekracza 600 procent, przyczyną ludzka głupota, masowe wycinanie dzew liściastych, głównie przez miasto ale i spółdzielni mieszkaniowych za przyzwoleniem niekompetentnego wydziału ochrony środowiska, masowy napływ zdezelowanych starych samochodów, brak odpowiedniej kontroli w tym zakresie. Brak świadomości samych mieszkańców w sposobie ogrzewania domów. Lenistwo i brak działania organów samorządu lokalnego i władz miasta odnośnie zwalczania przyczyn tego niezwykle groźnego zjawiska smogu, dla zdrowia i życia mieszkańców miasta jest poraźający. Szanowni radni dostaliście tablety poczytajcie co w tej chwili zatruwa was iwaszych wyborców, weźcie się do obowiązków które są dla was przypisane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here