Od 1 sierpnia zmienia się stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Psary. Będzie drożej niż szacowano.

W lipcu 2020 roku wprowadzony zostały nowy system, w związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 roku o otrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z obowiązującymi od tego czasu przepisami, bioodpady były odbierane sprzed każdej posesji w usłudze standardowej, co w znacznym stopniu wpłynęło na wysokość stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Mieszkaniec, który chciał płacić mniej mógł złożyć deklarację dotyczącą samodzielnego zagospodarowania odpadów biodegradowalnych w przydomowym kompostowniku.

Niestety, na mieszkańców od sierpnia czekają kolejne podwyżki. Jak wynika z przeprowadzonych analiz ilość ton odpadów, jaką wytworzyli mieszkańcy sprawia, że obowiązująca do tej pory stawka jest niewystarczająca, a według nowych zasad system musi się samofinansować. By system się samofinansował, czyli pobierana od mieszkańców opłata pokrywała wszystkie związane z nim koszty, konieczne jest jej podniesienie.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że śmieci w Psarach pozostają jednymi z najtańszych w okolicy. Spośród 11 pobliskich miejscowości stawka obowiązująca w Psarach znajduje się na 4. miejscu w zestawieniu najtańszych.

Bioodpady droższe niż szacowano

Osoby, które do tej pory złożyły deklarację o kompostowaniu bioodpadów zapłacą o 2 zł więcej niż dotychczas, czyli 26 złotych. Większa podwyżka czeka osoby, które nie kompostują odpadów biodegradowalnych i od których są one odbierane sprzed ich posesji. Od 1 sierpnia te osoby zapłacą 33 złote od osoby za miesiąc. Pierwszy termin płatności po nowej stawce to 25 sierpnia.

– Do tej pory blisko 7000 osób, czyli około 60 proc. mieszkańców naszej gminy zadeklarowało samodzielne zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku. Zachęcamy pozostałe osoby, by również skorzystały z ulgi i także rozpoczęły kompostowanie odpadów biodegradowalnych. Deklaracje mogą złożyć osoby, które dopiero chcą zacząć kompostować – zachęcają urzędnicy z Psar.

Na uwagę zasługuje fakt, że gmina w 203 roku zakupiła 3700 kompostowników i wyposażały w nie wszystkich właścicieli nieruchomości. Jeśli jednak ktoś nie posiada kompostownika, a chciałby kompostować, powinien zgłosić się do Urzędu Gminy Psary, który zadba o dostarczenie go do mieszkańca.

Dlaczego warto kompostować?

Kompostowanie bioodpadów jest proste i można je prowadzić w każdym gospodarstwie domowym. To nie tylko wygoda i nawóz, ale także oszczędność. Co można wyrzucić? Wszystkie odpady organiczne, słomę, siano, resztki kuchenne z gospodarstw domowych. Czego NIE można wyrzucać? Odpadów pochodzenia zwierzęcego, całych jaj, nabiału, zepsutej żywności, materiałów nieorganicznych, sztucznych materiałów organicznych, tkanin czy materiałów i substancji zanieczyszczonych.

Mniejsza opłata za śmieci z kartą dużej rodziny

Jeszcze w tym roku Psary planują wprowadzić ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Każda z uprawnionych osób będzie mogła skorzystać ze zniżki wynoszącej 5 zł za miesiąc od osoby.