PKM Sosnowiec podpisał umowę z firmą Solaris Bus&Coach na zakup autobusów hybrydowych plug-in, które wyjadą na ulice Sosnowca i całej aglomeracji w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu za 16 pojazdów zapłaci blisko 42 mln zł. Za 8 autobusów 12-metrowych firma zapłaci 18 697 000 zł, a za „przegubowce” (18 metrów) przegubowe 23 124 000 zł. Oferty są niemal dokładnie w kwotach, które oszacował PKM Sosnowiec. Elementem dostawy jest również system ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego.

PKM Sosnowiec od kilku lat ma w swojej flocie klasyczne autobusy hybrydowe. Hybrydy typu plug-in będą nowością sosnowieckim przedsiębiorstwie. Pojazdy obsłużą linie 16, 35, 800, 808 oraz 817, a więc zobaczymy je nie tylko w Zagłębiu ale również w Mysłowicach i Katowicach. – Nowe autobusy w dużej mierze zastąpią wyprodukowane w latach 2003-2005 niemieckie pojazdy czyli Mercedesy oraz MANy– zdradza Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

Wyższy komfort jazdy

Pojazdy będą wyposażone we wszystkie najnowsze dostępne elementy wyposażenia. – Klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru. Nie zabraknie systemu zliczania pasażerów oraz kontroli trzeźwości kierowcy – wylicza Piotr Drabek, dyrektor techniczny PKM Sosnowiec.

Podobnie jak 14 autobusów elektrycznych, hybrydy również będą w odcieniu koloru żółtego, zgodnie ze standardami ZTM. Przewoźnik pamiętał także o monitoringu. W pojazdach 12-metrowych będzie minimum 8, a w przegubowcach minimum 9 kamer. W każdym pojeździe przynajmniej 5 kamer będzie obserwowało wnętrze pojazdu, 2 kolejne będą obserwowały drogę przed i za pojazdem, a 2 bok autobusu.

– Szczególnie w autobusach 18-metrowych przydają się kamery zewnętrzne boczne. Kierowcy jeżdżący przegubowymi elektrykami bardzo sobie je chwalą. Bardzo im pomagają, szczególnie na przystankach autobusowych, gdy autobus musi się nieco „złamać” – wyjaśnia Piotr Drabek.

Nowością w autobusach będzie specjalny system, który pozwoli na programowanie pojazdów w taki sposób, by w ścisłym centrum miasta autobusy korzystały wyłącznie z silnika elektrycznego. – Program będzie działał automatycznie, kierowca nie będzie musiał nic włączać czy wyłączać. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest zatem szansa, że zobaczymy je na trasach jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sfinalizowanie umowy jest możliwe dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – „Czyste niebo nad Zagłębiem” – Zakup autobusów hybrydowych.

W ubiegłym roku PKM Sosnowiec odebrał 14 autobusów elektrycznych firmy Solaris kupionych za 48 mln zł. W tej chwili do bazy firmy dotarło 5 nowych MAN-ów za 8,4 mln zł.