Sosnowieccy policjanci wspólnie z przedstawicielami ZTM prowadzą cyklicznie działania, których celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w miejskich środkach komunikacji.

Działania prowadzone są dwutorowo. Miejskimi środkami komunikacji podróżują zarówno policjanci umundurowani jak i tacy w cywilnych ubraniach. Część z umundurowanych stanowią patrole mieszane w skład których wchodzi policjant i strażnik miejski.

Informację o najbardziej zagrożonych trasach i środkach komunikacji policjanci czerpią od samych przewoźników, którzy przystąpili aktywnie do tej inicjatywy. Zarówno PKM Sosnowiec jak i Tramwaje Śląskie dostrzegły celowość jej podjęcia i chętnie włączyły się w akcję.

Od stycznia 2022 roku do programu przyłączył się Zarząd Transportu Metropolitalnego. Współpraca ma na celu podniesienie poziomu komfortu podróżujących. W trakcie kilku już lat trwania akcji policjanci ujawnili szereg wykroczeń szczególnie uciążliwych takich jak spożywanie alkoholu w autobusach i tramwajach, zaśmiecanie i zanieczyszczanie wnętrza pojazdów.

Zatrzymywano również sprawców przestępstw narkotykowych oraz wiele osób poszukiwanych. – Z uwagi na doskonałe efekty, jakie przynosi inicjatywa, a także bardzo pozytywny oddźwięk ze strony osób podróżujących środkami komunikacji miejskiej, można być pewnym, że działania te będą już stale kontynuowane – podkreślają policjanci.

Kiedy w związku z epidemią Covid -19 zostały w środkach komunikacji miejskiej wprowadzone ograniczenia i nakazy podczas działań policjanci kontrolują też czy są one respektowane. Ponadto mundurowi w ten sposób systematycznie sprawdzają również trzeźwość kierujących.