Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu poznało oferty w przetargu na zakup pierwszych w swojej historii autobusów hybrydowych typu plug-in.

Postępowanie podzielone było na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło 8 autobusów hybrydowych o długości między 11,8 metra a 12,15 metra, a drugie zadanie 8 pojazdów przegubowych o długości między 17,5 m do 18,75 m. W obu przypadkach dostawa dotyczy także systemu ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego.

W przetargu ofertę złożyła jedna firma – Solaris Bus&Coach z Bolechowa, która za dostawę 8 pojazdów 12-metrowych oczekuje wynagrodzenia w kwocie 18 697 000 zł, a za autobusy przegubowe 23 124 000 zł. Oferty są niemal dokładnie w kwotach, które oszacował PKM Sosnowiec.

Nowe pojazdy obsłużą linie 16, 35, 800, 808 oraz 817. – W zasadzie zamówienie skierowane jest do Dąbrowy Górniczej, dlatego w tamtejszej zajezdni stacjonować będzie 11 z 16 nowych autobusów – zapowiada Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych w PKM-ie Sosnowiec.

PKM Sosnowiec od kilku lat ma w swojej flocie klasyczne autobusy hybrydowe. Hybrydy typu plug-in będą nowością sosnowieckim przedsiębiorstwie. Nowe pojazdy będą miały najwyższy standard wyposażenia.

– Klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru. Nie zabraknie systemu zliczania pasażerów oraz kontroli trzeźwości kierowcy – wylicza Piotr Drabek. – Podobnie jak 14 autobusów elektrycznych, hybrydy również będą w odcieniu koloru żółtego, zgodnie ze standardami ZTM – dodaje.

autobus
Nowe autobusy – fot. UM Sosnowiec

Przewoźnik pamiętał o monitoringu. W pojazdach 12-metrowych będzie minimum 8, a w przegubowcach minimum 9 kamer. W każdym pojeździe przynajmniej 5 kamer będzie obserwowało wnętrze pojazdu, 2 kolejne będą obserwowały drogę przed i za pojazdem, a 2 bok autobusu.

– Szczególnie w autobusach 18-metrowych przydają się kamery zewnętrzne boczne. Kierowcy jeżdżący przegubowymi elektrykami bardzo sobie je chwalą. Bardzo im pomagają, szczególnie na przystankach autobusowych, gdy autobus musi się nieco „złamać” – wyjaśnia Piotr Drabek.

Nowością w autobusach będzie specjalny system, który pozwoli na programowanie pojazdów w taki sposób, by w ścisłym centrum miasta autobusy korzystały wyłącznie z silnika elektrycznego. – Program będzie działał automatycznie, kierowca nie będzie musiał nic włączać czy wyłączać. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest zatem szansa, że zobaczymy je na trasach jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakupy będą możliwe dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – „Czyste niebo nad Zagłębiem” – Zakup autobusów hybrydowych.

Warto dodać, że w ubiegłym roku PKM Sosnowiec odebrał 14 autobusów elektrycznych firmy Solaris kupionych za 48 mln zł. W tej chwili do bazy firmy dotarło 5 nowych MAN-ów za 8,4 mln zł.