Policja wycofała się z budowy budynku kynologicznego przy nowej komendzie w Sosnowcu. Wcześniej swój sprzeciw wyrazili okoliczni mieszkańcy.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu powstanie przy ul. Aleksandra Janowskiego. W kwietniu nadzorująca inwestycję Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach na wykonawcę budowy wybrała Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Firma z Bielska-Białej czterokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 9 tys. m kw. ma wybudować i wyposażyć za prawie 49 mln zł. Teren został już przekazany wykonawcy. Budowa ma ruszyć w ciągu najbliższych tygodni. Pod koniec maja zaplanowano uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. KWP Katowice
Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. KWP Katowice

Obiekt na miarę XXI wieku

Nową komendę zaprojektowała poznańska pracownia Demiurg. Jak już pisaliśmy ma być to obiekt na miarę XXI wieku. Jego wizytówką ma być poczekalnia z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem powstanie parking dla funkcjonariuszy oraz interesantów.

Policjanci zyskają funkcjonalne i dobrze wyposażone pomieszczenia, w których będą przyjmować interesantów i uczestników postępowań. Będą też mieli możliwość podnoszenia swojej sprawności fizycznej w sali ćwiczeń, jak też umiejętności strzeleckich na 25-metrowej strzelnicy o 4 osiach strzeleckich. W budynku znajdą się również niezbędne pomieszczenia socjalne i nowoczesne sanitariaty.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań
Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań

Mieszkańcy nie chcieli psów

Wyróżnikiem nowej komendy miał być także specjalny budynek kynologiczny przeznaczony dla psów. Jak się teraz okazało, ta część inwestycji nie zostanie zrealizowana. Powód? Protesty okolicznych mieszkańców.

Po naszym wcześniejszym artykule, napisała do nas zaniepokojona pani Magdalena, która mieszka na sąsiadującym z przyszłą komendą osiedlu. – Państwa artykuł mocno mnie zaniepokoił, ponieważ mieszkańcy osiedla poczynili wiele starań i odbyli sporo rozmów, aby zapewnić nam brak uciążliwości związanej z psami. Otrzymaliśmy ustną informację, że projekt został zmieniony i żadnej „psiarni” nie będzie – napisała do nas.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań
Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań

Policja zrezygnowała z budowy „psiarni”

Rzeczywiście, policja zrezygnowała z budowy „psiarni”, co potwierdzili nam przedstawiciele zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. – To prawda, zrezygnowaliśmy z budowy w tym miejscu budynku kynologicznego. Obiekt dla policyjnych czworonogów powstanie w Katowicach – przekazali funkcjonariusze.

Obok komendy prokuratura

Przypomnijmy, że przy ul. Janowskiego powstanie też nowa siedziba sosnowieckiej prokuratury. W listopadzie ubiegłego roku wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.