Nextbike, czyli operator systemu wypożyczalni rowerów miejskich m.in. w Sosnowcu, złożył wniosek o upadłość. Przestój w związku z koronawirusem wpędził spółkę w tarapaty finansowe.

Spółka Nextbike złożyła 19 maja wniosek upadłościowy. Mimo to w dalszym ciągu świadczy usługę i deklaruje, że funkcjonowanie rowerów miejskich nie jest zagrożone.

We wtorek, 19 maja, zarząd Nextbike Polska poinformował, że podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosku o ogłoszenie upadłości. W komunikacie czytamy, że zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. – Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki – czytamy.

W komunikacie czytamy też, że firmie grozi niewypłacalność, co ma związek z miesięcznym przestojem. Spółka nie zarabiała w okresie od 1 kwietnia do 5 maja, co spowodowane było rządowym zakazem korzystania z rowerów miejskich.

W ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje spółce realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę. Ma to pozwolić na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań. – Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2 – przekazał Nextbike.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Co dalej z rowerami miejskimi?

Jak upadłość Nextbike wpłynie na użytkowników miejskich rowerów? Spółka zapewnia, że w tym zakresie nic się nie zmienia.

– Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać – przekazała Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska.

Dodała też, że firma liczy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby „rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce”.

Przypomnijmy, że z rowerów miejskich Nextbike można korzystać m.in. w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Tychach, Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach, Chorzowie i w Sosnowcu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wystartował nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Są nowe rowery i stacje

11 KOMENTARZE

  1. Chlopek się uzależnił, ode mnie ha ha
    Aż się dziwię, że pissmany nie napisały, że miasto chu.owego operatora wybrało i za pisu to by na pewno takich cyrkow nie było.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here