Czeladź to drugie zagłębiowskie miasto, w którym działa system rowerów miejskich. Czeladzki Rower Miejski funkcjonuje od 1 kwietnia i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Czeladzki Rower Miejski to jednoślady najnowszej generacji. System przygotowało i obsługuje konsorcjum firm Orange i Roove SA.

Czeladzki Rower Miejski

Rowery przystosowane są do komfortowego korzystania przez osoby o wzroście od 150 do 195 cm w pozycji wyprostowanej i masie do 120 kg. Rowery można wypożyczać po zarejestrowaniu się na dedykowanej systemowi stronie internetowej czeladzkirower.pl lub przez aplikację mobilną. Za wypożyczenie można zapłacić bezpośrednio z konta bankowego poprzez system Pay-by-Link, jak również przy użyciu kart Visa i Mastercard. Dostępne są także płatności Blik.

Istnieje też możliwość skorzystania z systemu bez wgrywania aplikacji. Można to zrobić, wysyłając SMS o treści „start numer roweru”, np. „start 1234567”, na numer telefonu +48539569930. Można również uruchomić przejazd za pomocą specjalnego telekodu.

Rowery, Rowery miejskie, Rowery miejskie w Czeladzi, Czeladzki Rower Miejski
Czeladzki Rower Miejski – fot. Jakub Kubasik

50 rowerów i 16 km ścieżek

Do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów. Ile kosztuje korzystanie z roweru? Pierwsze 15 minut jest darmowe. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną godzinę 4 zł.

Czeladzki Rower Miejski to nie tylko jednoślady. To również stacje rowerowe. Zostały one wybudowane w trzech punktach miasta, przy nowo powstałych centrach przesiadkowych: pierwsza przy pętli tramwajowej na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kombatantów (Stacja Dworcowa), druga przy skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Dehnelów (Stacja Termalna), trzecia w pobliżu Kopalni Kultury na Piaskach (Stacja Piaskowa). Z kolei przy ulicy Wojkowickiej znajduje się wyłącznie stacja dokująca, na której można zostawić rower.

Rowery, Rowery miejskie, Rowery miejskie w Czeladzi, Czeladzki Rower Miejski
Czeladzki Rower Miejski – fot. Jakub Kubasik

Mieszkańcy chwalą rowery miejskie

Na wszystkich cyklistów czeka 16 kilometrów nowych ścieżek rowerowych. – Cieszę się, że w naszym mieście uruchomiono rowery miejskie. Z zazdrością patrzyłem na Sosnowiec, ale teraz mogę jeździć po Czeladzi. Dobrze, że miasto wybudowało nowe ścieżki. Co prawda są pewne niedociągnięcia, ale to i tak duży krok do przodu – powiedział nam jeden z mieszkańców Czeladzi.

– Pierwsze dni działalności systemu pokazują, że Czeladzki Rower Miejski cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Pomimo faktu, że w ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszcza, do środy (28 kwietnia) odnotowaliśmy ponad 870 wypożyczeń. Spodziewamy się, że w kolejnych dniach liczba ta będzie rosła, zwłaszcza że w okolicach Dnia Dziecka chcemy zorganizować wydarzenie, którego celem będzie zachęcenie mieszkańców do skorzystania zarówno z roweru, jak i liczącej w sumie 16 kilometrów sieci nowych i przede wszystkim bezpiecznych ścieżek rowerowych. Oczywiście termin, jak i sama forma tego wydarzenia zależeć będą od aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie Polski – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Rower, Rowery miejskie
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Sosnowiecki Rower Miejski

1 kwietnia ruszył także kolejny sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Na miłośników dwóch kółek czeka blisko 300 różnych rowerów i nowa stacja.

Po raz pierwszy rower można wypożyczać ze stacji przy ulicy Sienkiewicza, obok centrum handlowego Plaza. Tymczasowo, ze względu na prace remontowe, z użytkowania wyłączona została stacja w centrum, przy dworcu PKP.

– Nowa stacja rowerowa to zwiększenie liczby dostępnych pojazdów, będzie ich blisko 300, w tym rowery standardowe z fotelikiem do przewożenia dzieci, mniejsze rowery dla dzieci, które już potrafią jeździć na dwóch kółkach oraz rowery typu cargo. Mamy też trójkołowce dla osób z niepełnosprawnościami i tandemy – opisuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Większa liczba rowerów i stacji nie wpływa na cennik. Zasady wypożyczania i korzystania z rowerów nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. Korzystanie z roweru (po wcześniejszej rejestracji) jest bezpłatne przez pierwsze 30 minut. Od 31 do 60 minut opłata wyniesie 1 zł, druga godzina – 2 zł, trzecia godzina – 3 zł, czwarta i każda kolejna godzina – 4 zł. Opłaty sumują się. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

1 kwietnia rusza kolejny sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego