Przed nami obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak każde święto, dzień ten będzie przeżywany przez każdego mieszkańca na swój własny sposób. Miasta Zagłębia przygotowały jednak uroczystości zbiorowe.

W niektórych miastach zaplanowano oficjalne uroczystości, podczas których mieszkańcy wspólnie będą mogli świętować ten niezwykle waży dla współczesnej polskiej historii dzień. Wszystko to w związku z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sosnowiec

 • 9 listopada PTTK odział Sosnowiec zaprasza na V Rajd Niepodległości wokół Trójkąta Trzech Cesarzy. Z kolei Rada Seniorów Sosnowca zaprasza na III Regionalny Zlot Patriotyczny. O godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości na Trójkącie Trzech Cesarzy. W programie śpiewanie pieśni patriotycznych i ognisko.
 • 10 listopada przed tablicą znajdującą się na budynku CKZiU Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskie (ul. Wawel 1) złożone zostaną wiązanki kwiatów. Początek godz. 10.00.
 • 11 listopada – godz. 9.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Maczkach. O godz. 10.00 składanie kwiatów przed Krzyżem Wolności w Maczkach, następnie o godz. 10.30 składanie kwiatów przed popiersiem Tadeusza Kościuszki przy ul. Krakowskiej w Maczkach. O 11.30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca w Parku Sieleckim. O godz. 12.00 msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Wniebowzięcia NMP, z kolei o godz. 17.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. O godz. 18.00 Stowarzyszenie Obronne Pancernik zaprasza do Lapidarium Armii Krajowej (ul. Popiełuszki). Podczas uroczystości m.in.: patriotyczne ognisko i zwiedzanie Lapidarium.
 • 13 listopada w sosnowieckiej katedrze odbędzie się msza św. za Ojczyznę, którą celebrował będzie biskup Grzegorz Kaszak. Tego samego dnia o godz. 10.30 w sosnowieckiej Muzie odbęda się uroczystości organizowane przez Sosnowiecką Radę Rycerzy Kolumba: 10-lecie Sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba, 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości; Powołanie 14. Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Jaworzno

Główna część uroczystości odbędzie się na jaworznickim Rynku. W czwartek, 11 listopada o godzinie 9.00 w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej w intencji Mieszkańców i Ojczyzny z okazji 120-lecia miasta.

Po eucharystii uczestnicy wraz z orkiestrą przejdą przed Pomnik Niepodległości. Tam tradycyjnie wygłoszone zostanie okolicznościowe przemówienie, będziemy mogli też zobaczyć program kulturalny w wykonaniu artystów ATElier Kultury w Jaworznie. Na koniec przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty.

9 listopada

 • 9-19 listopada – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
  „Jaworzniccy bohaterowie w walce o Niepodległość” – wystawa w holu biblioteki,
 • 10.30 – 11.30 – Klub pod skałą (Długoszyn)
  Patriotyczny poranek plastyczny – warsztaty dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,
 • 14.00 – Klub Wega (Ciężkowice)
  Polonia Restituta – wystawa z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

10 listopada

 • 16 00 – MDK im. Jaworzniaków, ul. Inwalidów Wojennych 2
  „Kosa. Opowieść o Karolu Pniaku” – premiera filmu. Pośmiertne nadanie Karolowi Pniakowi stopnia podpułkownika. Wystawa pamiątek po Karolu Pniaku. Prelekcja i koncert kwartetu Orkiestry Kameralnej „Archetti”,

11 listopada

 • 9.00 – Klub Niko (Byczyna)
  Otwarty trening nordic walking z grupą Nord Walkers w ramach ogólnopolskiej akcji #BIEGNIEPODLEGŁOŚCI #BIEGIPATRIOTYCZNEPL #AMBASADORHISTORII,
 • 18.00 – Klub Niko (Byczyna)
  Koncert zespołu śpiewaczego BYCZYNIANKI z okazji Narodowego Dnia Niepodległości – wydarzenie on-line,

12 listopada

 • 16.30 – Dom Kultury w Szczakowej im. Z. Krudzielskiego (Szczakowa)
  Jesienny Koncert Patriotyczny poświęcony obchodom Święta Niepodległości Polski, wystąpi chór „Sokół” i zespół NIL NOVI,
 • 18.00 – MDK im. Jaworzniaków, ul. Inwalidów Wojennych 2
  MARCIN WYROSTEK & CORAZON i Orkiestra Kameralna „Archetti”,

16 listopada

 • 17.00 – Klub Strażak (Dąbrowa Narodowa)
  Wieczór z Piłsudczykami i zespołem śpiewaczym DĄBROWIANKI

18 listopada 

 • 9.00 – Klub Niko (Byczyna)
  Przedszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej

Gmina Mierzęcice

11 listopada

 • 11:30 – Msza Św. za Ojczyznę w kościele pw. Św. Mikołaja w Targoszycach,
 • 12:30 – Przemarsz pod pomnik upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości przy GOK,
 • 13:00 – Rozpoczęcie uroczystości w sali GOK,
 • Okolicznościowe wystąpienie Wójta Gminy Mierzęcice,
 • Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotników Polskich w Mierzęcicach.

W Będzinie przygotowano Będziński Bieg Niepodległości, który nie ma już wolnych miejsc dla uczestników. Natomiast w Dąbrowie Górniczej odbędzie się koncert przebojów Zbigniewa Wodeckiego. W pozostałych zagłębiowskich miastach jak Czeladź, nie zabraknie miejskich obchodów i mszy w intencji Ojczyzny.