Basen przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Dzięki wartej blisko 21 mln złotych inwestycji obiekt będzie posiadał m.in. saunarium, nowy brodzik, jacuzzi czy salę do fitnessu.

Kryta pływalnia przy ul. Żeromskiego została częściowo zmodernizowana w 2010 roku. Rozbudowano wówczas i zmodernizowano halę basenową, przebudowano istniejącą nieckę i dobudowano nowe oraz wymieniono dach.

Od tego czasu pływalnia cieszy się niesłabnącą popularnością co przekłada się na olbrzymią średniomiesięczną frekwencję użytkowników oscylującą w granicach 16 tysięcy osób – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Niestety stan pozostałej części obiektu nie odpowiada obecnym standardom i oczekiwaniom użytkowników. Stwarza też pogłębiające się problemy z utrzymaniem obiektu w sprawności technicznej dlatego zadecydowano o podjęciu działań zmierzających do zrealizowania drugiego etapu modernizacji.

– Pływalnia została częściowo zmodernizowana w 2010 roku. Rozbudowano wówczas, a w zasadzie praktycznie od nowa zbudowano halę basenową, a także jaccuzi i strefę rekreacyjną. Ponadto wymieniony został dach. Niestety pozostała część obiektu jest w złym stanie – tłumaczy Tomasz Soska, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów w sosnowieckim MOSiR.

Modernizacja miejskiej pływalni - fot. Pracownia Projektowa PION
Modernizacja miejskiej pływalni – fot. Pracownia Projektowa PION

Pierwszym elementem drugiego etapu inwestycji było opracowanie projektu dla niezmodernizowanej dotychczas części obiektu, który wykonała Pracownia Projektowa Pion z Łodzi. MOSiR ma również prawomocne pozwolenie na budowę. W efekcie dotychczasowa powierzchnia użytkowa obiektu wynosząca 3582,96 m2 wzrośnie do 4344,28 m2. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę holu głównego, zespołów szatniowych dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,50 x 6,00 m w miejscu dotychczasowego z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika.

To jednak nie koniec zmian, jakie będą czekały na użytkowników w zmodernizowanym obiekcie. W podpiwniczeniu planuje się utworzenie profesjonalnego saunarium z trzema saunami, w tym jedną wieloosobową dla 40 osób o powierzchni 36,36 m2.

– Od poprzedniego remontu minęła prawie dekada. Zapowiadaliśmy remont basenu podczas kampanii wyborczej i słowa dotrzymujemy. Podczas drugiego etapu prac przebudowany zostanie hol główny, szatnie, wybudowany zostanie nowy brodzik z zachowaniem funkcji do nauki pływania. Powstanie także saunarium z trzema saunami, w tym z jedną dla 40 osób – wylicza prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. – Będzie to obiekt nowoczesny, spełniający najwyższe europejskie standardy – dodaje.

Na pierwszym piętrze obiektu zakres zmian jest najpoważniejszy. Znajdą tam miejsce sale, w których urządzone zostaną siłownia, sale fitness, sala TRX z zespołami szatniowymi oraz kompleks Miejskiego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i dwiema salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych.

Modernizacja miejskiej pływalni - fot. Pracownia Projektowa PION
Modernizacja miejskiej pływalni – fot. Pracownia Projektowa PION

Dodatkowo, obiekt będzie miał nową elewację nawiązującą do tej, która została już częściowo zrealizowana podczas poprzedniego etapu modernizacji.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy zostanie rozpisany wkrótce. Szacowany koszt inwestycji to ok. 21 mln złotych. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszu rewitalizacyjnego Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace mają rozpocząć się jesienią i potrwać 12 miesięcy. – W tym czasie pływalnia zostanie wyłączona z użytkowania – zapowiada Tomasz Soska.