Rozpoczynają się prace przygotowawcze związane z modernizacją krytej pływalni i siłowni przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu. Mieszkańcy mogą korzystać z obiektu jedynie do końca października, następnie zostanie on wyłączony z użytkowania do odwołania.

W czerwcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił przetarg na realizację zadania pt. „Modernizacja pływalni krytej i siłowni przy ul. Żeromskiego 4D w Sosnowcu – etap II”. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę holu głównego, zespołów szatniowych dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,50 x 6,00 m w miejscu dotychczasowego z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika.

Ponadto, w podpiwniczeniu planuje się utworzenie profesjonalnego saunarium z trzema saunami, w tym jedną wieloosobową. Na pierwszym piętrze obiektu znaleźć się mają sale, w których urządzone zostaną siłownia, sale fitness, sala TRX z zespołami szatniowymi oraz kompleks Miejskiego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i dwiema salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych. Obiekt ma stać się nowoczesnym, spełniającym najwyższe europejskie standardy.

Modernizacja miejskiej pływalni - fot. Pracownia Projektowa PION
Modernizacja miejskiej pływalni – fot. Pracownia Projektowa PION

Niestety, pierwszy przetarg nie przyniósł wykonawcy metamorfozy pływalni. Zgłoszone oferty znacznie przewyższały kwotę, jaką MOSiR przeznaczył na realizację zadania. Dlatego, w drugim przetargu, gmina zdecydowała się przeznaczyć na realizację nie 21, a 30 mln złotych. Dodatkowo, wykonawca wydłużył czas na realizację z 356 do 600 dni.

W drugim przetargu wpłynęły trzy oferty: Dombud Katowice (blisko 29 mln zł), Mazur Jankowice (ponad 32 mln zł) oraz konsorcjum firm Częstobud Częstochowa i Budopol Jaskrów (ponad 27 mln zł). MOSiR na realizację zadania przeznaczył 30 mln złotych.

To właśnie ostatni podmiot ma największe szanse na realizację zadania, oferując nie tylko najniższą cenę, ale i warunki gwarancyjne i serwisowe. MOSiR nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, chce jednak jeszcze przed podpisaniem umowy przygotować obiekt, tak by wykonawca miał możliwość od razu rozpocząć prace.

Modernizacja miejskiej pływalni - fot. Pracownia Projektowa PION
Modernizacja miejskiej pływalni – fot. Pracownia Projektowa PION

Aby było to możliwe, z dniem 1 listopada 2019 roku obiekt przy ulicy Żeromskiego 4d w Sosnowcu zostanie wyłączony z użytkowania. Mieszkańcy mają zatem czas do końca października, aby skorzystać z basenu czy siłowni.

Prace przy modernizacji miejskiej pływalni mają potrwać 600 dni. W kolejnych miesiącach mieszkańcy będą mogli korzystać z innych miejskich basenów – pływalni przy ul. Bohaterów Monte Cassino 46a oraz pływalni przy ul. mjr. Hubala-Dobrzańskiego 99.