Mieszkańcy, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktu szczepień, mogą zostać zaszczepieni w domu. W Dąbrowie Górniczej medycy dostali więcej preparatów przeciw COVID-19.

– Do tej pory otrzymywaliśmy 30 sztuk szczepionek tygodniowo, a zdarzało się, że dziennie wpływało ok. 30 zgłoszeń. Teraz zwiększyła się pula i mamy do dyspozycji 500 szczepionek miesięcznie – mówi Michał Stępień z mobilnego punktu szczepień MS-MED.

Jego zespół wyjazdowy obejmuje Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, powiaty będziński i zawierciański. W tym czasie pierwszą dawkę otrzymało ok. 800 osób, a drugą 90. Pacjentom podawane są preparaty przewidziane dla osób przewlekle chorych i „leżących”. Dotąd były to szczepionki dwudawkowe, teraz do dyspozycji jest też jednodawkowa.

– Żeby skorzystać ze szczepienia w domu, trzeba mieć zlecenie od lekarza. Kiedy trafi do nas, umawiamy termin wizyty u pacjenta – mówi Michał Stępień.

mobilny punkt szczepień, ratownik medyczny, samochód, chodik
Mobilny punkt szczepień w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Mobilne szczepienia w Dąbrowie Górniczej

Pacjent, który ze względu na ciężkie schorzenie nie może udać się do punktu szczepień, powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym. – Lekarz zlecenie szczepienia w miejscu zamieszkania może przekazać bezpośrednio zespołowi mobilnemu. Może również przekazać je pacjentowi, który wówczas wysyła MMS ze zdjęciem tego dokumentu na numer 505 702 440 albo email na adres: msmed.mobilny@interia.pl Kiedy zgłoszenie dotrze do medyków, umawiają termin szczepienia – tłumaczy Michał Stępień.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem zgłoszenia na szczepienie jest wysłanie go przez poradnię rodzinną. – Ze względu na stan zdrowia pacjentów kwalifikujących się do takiej usługi, zrobienie tego przez nich samodzielnie często stanowi trudność. Wówczas przy wysłaniu MMS czy maila konieczna jest pomoc kogoś z rodziny czy znajomych – dodaje.

Załogę punktu wyjazdowego stanowi przeszkolony personel, uprawniony do podawania szczepionek osobom obłożnie chorym. Medycy wszystkie czynności wykonują z zachowaniem reguł bezpieczeństwa. Ich specjalistyczne samochody wyposażone są w specjalne lodówki, przystosowane do przechowywania preparatów przeciw koronawirusowi.

Warto przypomnieć, że liczba szczepionek trafiających do punktów mobilnych uzależniona jest od realizacji dostaw, które koordynują instytucje rządowe w ramach Narodowego Programu Szczepień.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Miejski Punkt Szczepień w Sosnowcu już działa. Będą szczepić siedem dni w tygodniu