Blisko 110 mln zł (24 mln euro) z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zostanie przeznaczone na walkę z koronawirusem w województwie – poinformowały we wtorek Jakub Chełstowski.

Zarząd województwa od wielu dni intensywnie pracuje, współdziałając ze stroną rządową, szpitalami i wieloma podmiotami, aby skutecznie zapobiegać i zwalczać zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u mieszkańców naszego regionu.

– Dziś priorytetem dla zarządu województwa jest zdrowie mieszkańców. Na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa przeznaczamy dodatkowe środki z budżetu województwa. Komisja Europejska wspiera te działania. W najbliższym czasie będziemy informować, na co trafią tak znaczne środki – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Pieniądze mają zostać przekazane m.in. na zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i środków ochrony indywidualnej do zapobiegania oraz zwalczania zakażenia koronawirusem.

Do dyspozycji województwa pozostaje 45 podmiotów leczniczych, w tym 36 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i 9 spółek, w tym 22 podmioty zakwalifikowane są do sieci szpitali. – Liczba łóżek to ogółem 11 tysięcy 688. Na okrągło pracuje 3,5 tysiąca lekarzy i 6,6 tysiąca pielęgniarek – podkreśla Chełstowski.

Dotychczas województwo śląskie otrzymało z budżetu państwa dotację w kwocie blisko 3, 8 mln zł z przeznaczeniem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, w województwie śląskim wykryto 82 przypadki zakażenia koronawirusem (stan na 24.03 g. 10:00).