Sosnowieccy urzędnicy rozważają wykonanie drogi asfaltowej w Lesie Zagórskim. Planom sprzeciwiają się mieszkańcy, którzy wystosowali petycję w tej sprawie.

Las Zagórski, przez mieszkańców nazywany zielonymi płucami Sosnowca, to kompleks leśny położony w dzielnicy Zagórze oraz Kazimierz Górniczy, graniczący z Czarnym Morzem, czyli częścią dzielnicy Kazimierz. Tereny lasu od strony wschodniej przechodzą w sposób ciągły w Park Kuronia, a granicę stanowi ulica Kazimierzowska i staw Smug. Od strony południowej las graniczy z użytkiem ekologicznym Podmokłe Łąki i Zapadliska w Zagórzu.

Przez teren lasu przebiega rowerowy szlak turystyczny: Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego, łączący park Kępa i Park Kuronia. Szlak poprowadzony jest głównie przez tereny leśne. Jest to miejsce chętnie uczęszczane przez rowerzystów oraz spacerujących, którzy nie zgadzają się z działaniami sosnowieckiego urzędu, który planuje w tym miejscu wykonać drogę asfaltową.

– W związku z wizytą przedstawicieli MZUK na terenie Lasu Zagórskiego oraz przedstawieniem w prezydium Urzędu Miejskiego trzech koncepcji „szlaku rowerowego” wyrażamy sprzeciw koncepcji, która przewiduje położenie asfaltu w środku lasu. Lasu, który ulega zagładzie ze względu na masową wycinkę drzew – mówią mieszkańcy.

Sosnowiczanie wystosowali petycję pt. „Sprzeciw wobec drogi asfaltowej w Lesie Zagórskim w Sosnowcu”, gdzie tłumaczą, że ich głównym celem jest ocalenie resztek leśnych terenów, których drastycznie ubywa w mieście.

– Jako rowerzyści, nie mamy potrzeby jeżdżenia asfaltem na leśnych trasach – wręcz przeciwnie, entuzjaści leśnych wycieczek rowerowych wybierają je właśnie jako alternatywę dla klasycznych ścieżek rowerowych i asfaltu, który jest w innych miejscach, pełnej miejskiej infrastruktury. Z lasu niedaleko jest do parku im. J. Kuronia, gdzie każdy rowerzysta po krótkiej trasie zaspokoi swoje potrzeby – odpoczynku, skorzystania z punktów gastronomicznych czy wyrzucenia własnych śmieci do kosza – przekonują przeciwnicy asfaltowej drogi.

Czy ich apel zostanie wysłuchany? Jak przekonują sosnowieccy urzędnicy – tak, ponieważ na razie nie ma w planach budowy ścieżki rowerowej asfaltowej lub betonowej przez Las Zagórski.

Temat poruszony był podczas ostatniej komisji rozwoju miasta i ochrony środowiska. – W sprawach bieżących do sprawy ponownie zgłosił się prezydent Chęciński, który osobiście zapewnił, że brane są różne warianty kosztowe pod uwagę, ale asfalt czy beton nie jest brany pod uwagę jako opcja do realizacji – mówi Łukasz Krawiec, sosnowiecki radny. – Wstępnie analizowane są możliwości ucywilizowania tej trasy rowerowej, ale nie za pomocą asfaltu czy betonu – dodaje.