Sosnowiczanie coraz częściej skarżą się na trwające w całym mieście prace remontowe, które mocno dają im się we znaki. W tej sprawie apelują do władz miasta.

Nowa nawierzchnia, buspasy, chodniki i parkingi z kostki brukowej, które powstają w ścisłym centrum Sosnowca powinny cieszyć mieszkańców. Tak jednak nie jest, mieszkańcy i przedsiębiorcy mają już dość prac trwających przy ulicy 3 Maja w Sosnowcu. A to nie jedyne miejsce, gdzie prowadzone są prace.

Sosnowiczanie od wielu miesięcy skarżą się na toczące się w wielu miejscach prace remontowe, które ich zdaniem prowadzone są w sposób nieprzemyślany, sprawiając, że miasto stało się jednym wielkim placem budowy. – Zrobili to wszystko po swojemu i jest dramat – skarży się jeden z mieszkańców.

Swojego oburzenia nie kryją także przedsiębiorcy, który prowadzą działalność przy ulicy 3 Maja. Wystosowali oni nawet swój apel do prezydenta miasta, opatrzony plakatem z podobizną włodarza miasta. Uważają oni także, że przy okazji prowadzonych prac, powinien zmienić się ogólny wygląd wspomnianego fragmentu.

Apel w sprawie ulicy 3 Maja w Sosnowcu - fot. Dom Potoka
Apel w sprawie ulicy 3 Maja w Sosnowcu – fot. Dom Potoka

– Nie pozwolimy by wzdłuż głównej ulicy w centrum Sosnowca chodziło się gęsiego! Odcinek ulicy 3 Maja, od Patelni w kierunku placu Ćwierka do lat 70. był ulubionym spacerniakiem Sosnowiczan. Chodniki były szerokie i zachęcały do tego – przekonują. – Podjęto wówczas złe decyzje burząc część historycznej zabudowy (w tym kino Zagłębie i restaurację Savoy) oddając większość miejsca pod ruch samochodowy. Dziś jest szansa, by choć trochę poprawić sytuację pieszych na tym odcinku. Zamiast głębokich miejsc postojowych można wykonać płytsze, równoległe. Centra miast powinny sprzyjać pieszym i ruchowi pieszemu – dodają.

Innego zdania jest prezydent miasta. – Zapytaliśmy kilku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność przy tym fragmencie 3 Maja, czy chcieliby poszerzenia chodnika kosztem miejsc parkingowych. Wszystkie odpowiedzi były negatywne, a wręcz pojawiały się prośby o zwiększenie ilości miejsc dla samochodów – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Miasto obecnie nie przewiduje żadnych dodatkowych zmian w ścisłym centrum miasta. – Chciałbym uspokoić i zaznaczyć, że w tym momencie na tym odcinku nie ograniczymy liczby miejsc postojowych, nie zmieni się również szerokość chodnika. Chcę podkreślić, że po zakończeniu prac będzie taki sam układ, jak przed rozpoczęciem – podkreśla prezydent.

Sosnowiecki samorząd nie wyklucza jednak zmian w przyszłości. – Oczywiście, coraz popularniejsza jest tendencja zmniejszania ruchu w centrach miast, a nawet całkowite ograniczanie. Sam jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Mamy plany na przyszłość, w których jest wyciszenie ruchu w centrum Sosnowca, ale do tego potrzebna jest całościowa koncepcja, którą właśnie opracowują urbaniści – dodaje Chęciński.

Trwające prace, związane z modernizacją głównej arterii miasta oraz budową buspasa mają zakończyć się wiosną tego roku. Kierowcy i mieszkańcy zatem muszą uzbroić się w cierpliwość.