Do zajezdni PKM Jaworzno dotarła kolejna partia zamówionych przez miasto autobusów elektrycznych. Gotowa jest już także hala do ładowania elektrobusów.

Nowe dwunastometrowe autobusy elektryczne firmy Solaris dotarły do zajezdni PKM Jaworzno.

– Z satysfakcją informujemy, że do naszej siedziby dostarczone zostały już pierwsze 3 z 22 zakontraktowanych nowych autobusów elektrycznych – poinformowali przedstawiciele jaworznickiego przewoźnika.

Dwunastometrowe Solarisy to pojazdy w pełni niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone m. in. w klimatyzację, gniazda do ładowania urządzeń mobilnych, darmowy internet oraz systemy informacji pasażerskiej i sprzedaży biletów.

– Autobusy przejdą teraz niezbędne odbiory techniczne jak również zostaną włączone do wszelkich użytkowanych w spółce systemów – dodają pracownicy PKM Jaworzno.

W sumie po Jaworznie będą jeździć 23 elektryczne autobusy. Pewne jest, że 16 z nich to pojazdy marki Solaris. Firma podpisała bowiem z miastem umowę na dostarczenie dziewięciu osiemnastometrowych autobusów Urbino, trzech dwunastometrowych pojazdów Urbino electric, a także czterech autobusów klasy midi o długości 8,9 metra.

Przypomnijmy, że w Jaworznie jeździ już jeden autobus elektryczny – Solaris Urbino 12 electric. W 2016 roku przejechał już ponad 100 tys. kilometrów.

Spółka pokazała także film, który przedstawia, jak powstawała specjalna hala, na której będą ładowane jaworznickie elektrobusy.

Jaworznicka stacja ładowania autobusów elektrycznych posiada infrastrukturę, która umożliwia jednoczesne ładowanie ośmiu pojazdów. Budynek ma prawie 1,8 tys. m kw. powierzchni.

– W hali znajdzie się osiem stacji ładowania. Razem z ładowarką, która znajduje się już na terenie zajezdni, będzie ich dziewięć – wyjaśnia Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Dodatkowo powstanie pięć nowych stacji szybkiego ładowania pantografowego. – Trzy nowe stacje szybkiego ładowania powstaną na terenie zajezdni autobusowej, dwie na terenie miasta – dodaje Maciej Zaremba.