30 września została zakończona rekrutacja do projektu wspierającego rodziców najmłodszych dzieci w zatrudnieniu niani. W ramach programu rodzice otrzymają 1500 złotych.

Zakończono nabór do projektu pn. „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi – II edycja w zakresie refundacji wynagrodzenia niań”. Dzięki przedsięwzięciu miasto zapewnia wsparcie w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia niani do 1500 złotych.

Projekt skierowany jest do rodziców wychowujących dzieci do lat 3, którzy chcieliby zatrudnić opiekunkę dla swojej pociechy i współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie przyznawane jest na 12 miesięcy.

Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji projekt cieszył się sporym zainteresowaniem. W sumie zgłosiło się 27 osób, z których wybranych zostanie 15 niań. – Refundacja części kosztów wynagrodzenia dla 15 niań, które będą zatrudnione w ramach umowy uaktywniającej, pozwoli rodzicom kontynuować karierę zawodową. Gdy rodzice będą w pracy, nianie będą opiekować się dziećmi. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a z naszego pomysłu korzystają teraz inne miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Klub Dziecięcy

Pozostałe osoby mogą skorzystać z oddziału Klubu Dziecięcego przy ul. Targowej 18. – Klubik będzie dysponował 17 miejscami. Już mamy 13 kart zgłoszeniowych. W ramach projektu dzieci (od ukończenia 1 roku życia do lat 3) objęte opieką w klubie otrzymają wyżywienie oraz opiekę prowadzoną przez wykwalifikowane opiekunki w wymiarze do 5 godzin dziennie względem każdego dziecka. Grafik prowadzonej opieki dostosowany zostanie w zależności od potrzeb rodziców. Miesięczny koszt pobytu dziecka w klubiku przez pierwsze 12 miesięcy to zaledwie 70 zł – mówi prezydent Sosnowca.

Obecnie prowadzone są tam prace remontowe. Rekrutacja trwa do 31 października. Oba projekty mają na celu ułatwienie rodzicom powrót na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka.