Trwa rejestracja do drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu 2021, który rozpocznie się 28 października w formule hybrydowej. Jest to wydarzenie związane z klimatem i poszukiwaniem rozwiązań, które zapewnią oszczędności.

Wydarzenie ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – oszczędnością energii i ciepła.

Wydarzenie odbywa się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. II Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.

Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe. W wydarzeniu może wziąć udział każdy: uczniowie i dorośli, zespoły oraz indywidualne zgłoszenia. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są koniecznością.

Zgłosić może się każdy, kto ma ukończone 15 lat i pomysł związany z tematem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do oszczędzania prądu i ciepła.

Efektowność energetyczna

To szerokie zagadnienie związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii, na przykład ogrzewaniem budynków poprzez zużywanie mniejszej ilości prądu i ciepła. Efektywność energetyczna nie jest jednak odmawianiem sobie podstawowych wygód, takich jak ciepło w domu czy oświetlenie. To racjonalne i optymalne zużycie tych mediów. Efektywne zużycie energii to też podstawa bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście.

Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.

Przebieg wydarzenia i zapisy

Metropolitalny Climathon odbędzie się w formule hybrydowej. 28 października wydarzenie rozpocznie się stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach i ta część będzie skierowana do młodzieży powyżej 15 lat. Natomiast równolegle, 28 i 29 października, odbywać się będzie event dla dorosłych w formule online.

Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej. Wymagane jest wypełnienie formularza. Rejestracja trwa do 22 października, a informacja zwrotna powinna pojawić się do 25 października

Nagrody dla zwycięzców

  1. Konkurs dla młodzieży szkół średnich

Nagroda I:

  •  wycieczka do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych (maksymalnie 37 os.),
  •  kalkulatory naukowe (dla każdego członka grupy),
  •  głośniki JBL GO (dla każdego członka grupy).

Nagroda II

  •  kalkulatory (dla każdego członka grupy),
  •  słuchawki bezprzewodowe BASEUS Encok W04 ANC (dla każdego członka grupy).

Nagroda III – kalkulatory dla każdego członka grupy.

2. Konkurs dla uczestników pełnoletnich będących osobami fizycznymi

  • Pierwsze miejsce- 5000 zł.
  • Drugie miejsce – 3000 zł.
  • Trzecie miejsce – 2000 zł.