Już 17 października w piwnicy teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wydarzenie muzyczne. W całkowitym mroku zaśpiewają Finaliści II Przeglądu Wokalnych Talentów „Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność”.

Półfinał Przeglądu Wokalnych Talentów „Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność” wyłonił szóstkę, która zakwalifikowała się do finału. Ocenę wystawiali wybitni przedstawiciele artystycznego środowiska osób niewidomych. Teraz uczestnicy będą konkurować ze sobą o nagrody finansowe, których pula wynosi 3700 zł. Wśród artystów pochodzących z różnych stron Polski jest reprezentantka Dąbrowy Górniczej.

Młodych wokalistów oceni trójka jurorów: Agata Widera – Burda (śpiewaczka operowa), Klaudia Borczyk (wokalistka, trenerka wokalna), jak również gwiazda polskiej sceny – Danuta Błażejczyk.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia, którzy zaśpiewają dla publiczności w trakcie obrad jury będą członkowie zespołu wokalnego MEZALIANS ART.

Jak zobaczyć ciemność

Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi będzie symboliczne otwarcie dla odwiedzających instalacji artystycznej CZUŁOŚĆ zrealizowanej przez Barbarę Klus i Igora Warykiewicza w kooperacji z osobami niewidomymi. Instalację będzie można zwiedzać do końca października 2021.

Projekt ma pokazywać osobom widzącym perspektywę osób niewidzących – w sprawczy sposób zbliżyć do siebie te dwa światy. Jego głównym elementem jest instalacja przeznaczona do odbierania w całkowitej ciemności – ma to na celu wyrównanie szans odbioru dla obu stron.

Instalacja powstała przy współpracy z Katarzyną Nowak, Łukaszem Baruchem i Grzegorzem Dowgiałło z Fundacji „Wygrajmy Razem”. Opierała się ona głównie na rozmowach o różnicach w postrzeganiu świata między osobami widzącymi i niewidzącymi oraz o pozytywnych wspomnieniach poza wzrokowych. Te wszystkie rozważania doprowadziły autorów do wykonania ekspozycji skupionej na 3 zmysłach. Część opisanych powierzchni, zapachów i dźwięków została wykorzystana do stworzenia narracji, którą podąża odbiorca.