We wtorek, 4 maja, ruszyły tegoroczne matury. Dziś ponad 270 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mamy już arkusz.

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części: maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. W przypadku własnej wypowiedzi mogli zdecydować się na rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub na analizę tekstu poetyckiego.

W tym roku tematy rozprawek odwoływały się do „Lalki” Bolesława Prusa i „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta.

MATURA 2021. Arkusze CKE z języka polskiego. Poziom podstawowy [KLIKNIJ]

W pierwszym przypadku maturzyści mieli wypowiedzieć się na temat, czy ambicja ułatwia osiąganie celu. Punktem wyjścia do rozważań była „Lalka” (Temat rozprawki: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury).

W drugim przypadku musieli ocenić, czy miasto jest dla człowieka dobre czy złe. Tutaj punktem wyjścia był fragment „Ziemi obiecanej” (Temat rozprawki: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury).

Maturzyści mogli również zdecydować się na analizę wiersza „Strych” Beaty Obertyńskiej. – Jestem zadowolona. Była „Lalka”, czyli moja ulubiona lektura. Nie miałam więc problemu z napisaniem rozprawki – powiedziała nam jedna z maturzystek z Sosnowca.

MATURA 2021. Wypracowanie. Arkusz CKE z języka polskiego [KLIKNIJ]

We wtorek, 5 maja, drugi dzień matur. Rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki. W środę, 6 maja, maturzyści zmierzą się z językiem angielskim na poziomie podstawowym i z historią sztuki.

Kiedy wyniki matury z polskiego 2021?

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja (nieobowiązkowych) egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja. Oficjalne wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 5 lipca.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Matura w reżimie sanitarnym. Jakie wytyczne obowiązywać będą na egzaminach?

Na zdjęciu maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu (foto: IX LO w Sosnowcu)