15 września w Nowym Targu hokeiści Zagłębia zainaugurują nowy sezon Polskiej Hokej Ligi. Jak wyglądały przygotowania i co powalczy zespół ze Stadionu Zimowego? Zapytaliśmy o to trenera sosnowiczan Marcina Kozłowskiego.

W ten weekend wraca Polska Hokej Liga. Pierwszym rywalem Zagłębia będzie Podhale Nowy Targ. Czego możemy się spodziewać po grze sosnowiczan w tym sezonie? Zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy z trenerem Marcinem Kozłowskim?

Za nami kilkanaście tygodni ciężkiej pracy. Jak oceni Pan zakończony okres przygotowawczy?

– Wszystko przebiegało zgodnie z planem. Mieliśmy dobre warunki i nic nam nie przeszkadzało. Ciężko pracowaliśmy, ale jesteśmy zadowoleni. Zawodnicy są zdrowi, nie ma żadnych kontuzji. To jest najważniejsze i nie możemy się już doczekać pierwszego ligowego pojedynku.

Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski – fot. Sławomir Bomba

Rozegraliście dziesięć meczów kontrolnych. Czy jest Pan zadowolony z przebiegu tych spotkań?

– W sparingach wynik nie był najważniejszy. Były dobre i słabsze momenty. Pod koniec, gdy zawodnicy łapali świeżość, to ta gra wyglądała naprawdę dobrze. Tak było m.in. w meczu z Oświęcimiem czy Janowem. Czasami brakowało skuteczności, ale z każdym kolejnym meczem widoczny był progres. Siłowo i wytrzymałościowo jesteśmy przygotowani do sezonu.

Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski - fot. Sławomir Bomba
Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski – fot. Sławomir Bomba

Do drużyny dołączyło siedmiu doświadczonych zawodników. Czy kadra jest już zamknięta?

– Na tę chwilę nie planujemy już żadnych wzmocnień. Od maja chcieliśmy już mieć drużynę w komplecie. Przygotowywaliśmy się wszyscy razem, atmosfera w zespole jest dobra. Chłopaki się znają i wszyscy wiedzą, czego chcą. Spokojnie czekamy na niedzielę.

Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski - fot. Sławomir Bomba
Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski – fot. Sławomir Bomba

Jaki cel stawia Pan sobie i drużynie?

– Chcemy grać jak najdłużej. Wszyscy grają o jedno, czyli o mistrzostwo. My chcemy krok po kroku piąć się w górę. Najpierw wejdźmy do play-offów, a potem wszystko może się wydarzyć. Niech się dzieje, co chce. Taki jest sport.

– Tak naprawdę więcej będziemy wiedzieć po pierwszej rundzie. Inne zespoły też mocno się wzmocniły. W niektórych ekipach jest po 15-16 obcokrajowców. My będziemy grać swoje i walczyć o jak najlepsze lokaty.

Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski - fot. Sławomir Bomba
Trener hokejowego Zagłębia Marcin Kozłowski – fot. Sławomir Bomba

W niedzielę rozpoczniecie rozgrywki w Nowym Targu z Podhalem, a dwa dni później (17 września) do Sosnowca przyjedzie JKH GKS Jastrzębie. Rywale już rozpracowani?

– Skupiamy się na naszej grze. Zawodnicy wiedzą, co mają wykonać na lodzie. Oczywiście wiemy, co dzieje się u przeciwników. Obserwujemy ich, ale patrzymy głównie na siebie i robimy swoje. Chcemy, żeby kibice widzieli walkę do ostatniej minuty i wychodzili z meczów zadowoleni. Na tym się skupiamy.

Hokeiści Zagłębia Sosnowiec - fot. Sławomir Bomba
Hokeiści Zagłębia Sosnowiec – fot. Sławomir Bomba

Kto przyszedł, kto odszedł?

Przyszli: Matej Cunik (obrońca, PKH Gdańsk), Vyacheslav Tryasunov (obrońca, Kułagier Pietropawłowsk – Kazachstan), Daniił Oriechin (napastnik, KH Energa Toruń), Siemion Garszyn (napastnik, KH Energa Toruń), Robert Karczocha (napastnik, KH Energa Toruń), Dominik Nahunko (napastnik, JKH GKS Jastrzębie), Jakub Blanik (napastnik, JKH GKS Jastrzębie)

Odeszli: Jakub Jaskólski (zakończył karierę), Denis Akimonto (GKS Tychy), Branislav Pavuk(powrót na Słowację), Vladimir Luka (Sheffield Steeldogs), Tomas Kana (Milton Keynes Lightnig) i Kamil Pędraś.

Wyniki sparingów Zagłębia

Unia Oświęcim – Zagłębie Sosnowiec 5:4 k.
Zagłębie Sosnowiec – Kadra U20 2:3
Zagłębie Sosnowiec – Kadra U20 8:2
Naprzód Janów – Zagłębie Sosnowiec 2:4
Zagłębie Sosnowiec – Podhale Nowy Targ 4:7
Zagłębie Sosnowiec – Naprzód Janów 3:2
HK Spisska Nowa Wieś – Zagłębie Sosnowiec 2:3
HK Spisska Nowa Wieś – Zagłębie Sosnowiec 0:1
Zagłębie Sosnowiec – Unia Oświęcim 1:2
Zagłębie Sosnowiec – Naprzód Janów 7:1

Nowy sezon Polskiej Hokej Ligi

Rozgrywki zasadnicze rozpoczną się 15 września, a zakończą 16 lutego przyszłego roku. Faza play-off wystartuje pięć dni później (21 lutego) i zakończy się finałem na przełomie marca i kwietnia.

W lidze weźmie udział dziesięć drużyn (Comarch Cracovia, KH GKS Katowice, KH Podhale Nowy Targ, JKH GKS Jastrzębie, KH Energa Toruń, Naprzód Janów, Zagłębie Sosnowiec, KS Unia Oświęcim, Lotos PKH Gdańsk). Jedenastą będzie Kadra U-23, ale podobnie jak przed rokiem, rozegra tylko dwie rundy i nie będzie brana pod uwagę w rywalizacji o fazę play-off.