5 marca 2010 roku ukazał się pierwszy numer Bezpłatnego Tygodnika Twoje Zagłębie. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, o czym pisaliśmy dziesięć lat temu.
5 marca to dla nas bardzo szczególny dzień. To właśnie wtedy dziesięć lat temu ukazał się pierwszy numer naszego tygodnika. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie oraz Państwu, o czym pisaliśmy w pierwszym numerze.
Tour de Zagłębie?
W pierwszym wydaniu naszego tygodnika tematem okładkowym był wyścig Tour de Pologne.
Tak prestiżowej imprezy kolarskiej jeszcze nigdy w Zagłębiu nie było. Trasa 67. edycji wyścigu Tour de Pologne ma dotrzeć w tym roku aż do dwóch miast naszego regionu. Początkowo z organizatorami ustalono, że najlepszych kolarzy świata podejmować będzie jedynie Sosnowiec. Jednak… – Zdecydowaliśmy się przedłużyć odcinek, jaki kolarze będą pokonywać z Rawy Mazowieckiej. Pierwotnie miał się on zakończyć w Częstochowie. W ostatnich dniach dogadaliśmy się z władzami Dąbrowy Górniczej, by właśnie tutaj dojechali w sierpniu kolarze – mówi Lech Piasecki, niegdyś znakomity zawodnik, dzisiaj rzecznik Lang Teamu, który organizuje Tour de Pologne. – Planujemy krótką rundę honorową, ale nie dłuższą niż 5 kilometrów, bo przecież po przejechaniu tak długiego odcinka trasy kolarze będą bardzo zmęczeni – dodaje.
Sosnowiec Jacka Cygana
Jacek Cygan zabrał naszych Czytelników w sentymentalną podróż po krainie swojego dzieciństwa, czyli sosnowieckiej Niwce. – Piosenka jaka przychodzi mi na pierwszy rzut ucha, kiedy ktoś rzuci hasło „Sosnowiec”, to przyśpiewka regionalna, którą nuciliśmy z kolegami w czasach młodości. Jej tekst idzie tak: „Zagłębiacy wszak to chłopcy nie byle jacy”. Pamiętam, jak śpiewaliśmy ją na podwórzu czy w czasie wyjazdu np. na kolonie – wspomina.
– Wiem, że dla wielu osób zabrzmi to banalnie, ale Zagłębie kojarzy mi się z barwami górniczymi. Jak się mieszkało kiedyś w pobliżu kopalni Niwka-Modrzejów, to nie sposób było być obojętnym na górników. Szczególnie w czasie Barbórki, kiedy przechodzili barwnymi pochodem z orkiestrą pod oknami mojego domu. Ta biel i czerwień pióropuszy, czerń mundurów i złoto instrumentów dętych, to dla mnie zagłębiowskie kolory – dodaje Jacek Cygan.
Od kwietnia poważne remonty dróg
Drogowcy ruszyli do walki z efektami niezwykle ostrej zimy, na które natknął się w ostatnich dniach każdy kierowca przejeżdżający przez Sosnowiec. – Tylko na ulicach, na których przeprowadzany był kompleksowy remont nie ma żadnych problemów – przyznaje Grzegorz Barczyk z działu technicznego Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Sosnowcu.
I taka jest brutalna prawda. Stan większości ulic po najostrzejszej od wielu lat zimie, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia.
Wiktorowicz w serialu TVP
Dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie – Dariusz Wiktorowicz zadebiutował rolą w nowym serialu Telewizji Polskiej.
Na antenie telewizyjnej Dwójki zadebiutował nowy serial zatytułowany „Licencja na wychowanie” w reżyserii Jakuba Miszczaka. Jedną z głównych ról gra w nim Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Film na swoim humorem i doborem postaci przypominać kultową już „Wojnę domową”.
Wiktorowicz wcielił się w nim w rolę głowy konserwatywnej rodziny Barańskich, który zajmuje poważne stanowisko w przedsiębiorstwie Maxtech, i gdzie – jak sam mówi – teraz jest trzeci po Bogu, ale wkrótce awansuje. Partneruje mu Jolanta Fraszyńska (Roma), typ kury domowej i dzieci.
Trójkąt Trzech Cesarzy w Sejmie
Wystawę „Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce” przygotowana przez sosnowieckie Muzeum oglądali parlamentarzyści.
Buzek na Expo
Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest gościem Expo Silesia w Sosnowcu, gdzie bierze udział w targach branży energetycznej – Silesia Power Meeting 2010 – konferencji naukowej „Czyste technologie węglowe” oraz na Targach Energetyki.
Jestem feministką
– Zamiast goździków na Dzień Kobiet niech mężczyźni sprezentują kobietom równe szanse w polityce, życiu społecznym czy na rynku pracy – mówi Monika Sobańska ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety i Śląskiej Przedwyborczej Koalicji Kobiet.
– Na Śląsku system patriarchalny jest ciągle mocny, a tradycyjne role damsko-męskie nadal obowiązują. W Zagłębiu jest trochę nowocześniej – mówiła w 2010 roku Monika Sobańska.
Zagłębie gra o brąz
To był gwóźdź do trumny dla hokeistów Zagłębia Sosnowiec. Nasi zawodnicy w poniedziałkowym meczu na własnym lodowisku ulegli drużynie Cracovii 1:4 i pożegnali się z marzeniami o występie w finale Polskiej Hokej Ligi. – Do meczu o trzecie miejsce podejdziemy z równym zaangażowaniem, niezależnie czy zagramy z Tychami, czy Podhalem – mówi Łukasz Zachariasz, napastnik Zagłębia Sosnowiec.
PS. Niestety w 2010 roku hokeiści Zagłębia nie wywalczyli brązowego medalu. Sosnowiczanie polegli w boju z GKS-em Tychy i zostali czwartą drużyną ligi.
Klub w rękach miasta
Rada Miejska w Sosnowcu zadecydowała na ostatniej sesji, że gmina przejmie 49 proc. akcji piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec. W głosowaniu wzięło udział 27 radnych. Zagłosowało dziewiętnastu, pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Rajcy przegłosowali uchwałę intencyjną, na podstawie której prezydent Kazimierz Górski będzie mógł w imieniu gminy zakupić akcje sosnowieckiego klubu, jednak finalizacja całego procesu potrwa jeszcze przynajmniej miesiąc. Po pierwsze, klub musi przygotować bilans finansowy, który oceni niezależny biegły. Po drugie, całą umowa trafi jeszcze na biurko wojewody. Dopiero jego pozytywna opinia pozwoli zakończyć proces zakupu akcji. Wówczas do władz klubu i jego rady nadzorczej będą mogli wejść przedstawiciele gminy, a miasto zyska możliwość wspierania Zagłębia finansowo.