Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła, otrzymała tytuł honorowego obywatela Sosnowca.

Prezes hospicjum wyróżniono za wieloletnie zaangażowanie w organizację opieki nad obłożnie chorymi, osobami starszymi i samotnymi. To właśnie dzięki staraniom Małgorzaty Czapli i współpracy z władzami miasta oraz mieszkańcom wybudowano Zagłębiowskie Centrum Wsparcia, czyli pierwszą w regionie stacjonarną siedzibę hospicjum.

– Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Nigdy nie uważałam i nadal nie uważam, że robię coś niezwykłego. Moja praca wynika po prostu z potrzeby pomocy ludziom – mówiła Małgorzata Czapla, odbierając honorowe obywatelstwo Sosnowca. – O rozmachu naszej inwestycji mówiło się niedawno podczas zjazdu wszystkich polskich hospicjów. W innych samorządach pytają, jak tego dokonaliśmy. Wyjaśniam, że do tego potrzebne są prężne działania nie tylko takiej organizacji pozarządowej jak nasza, ale również wydatne i konkretne wsparcie całej społeczności i władz miasta – podkreśliła.

Otwarcie hospicjum w Sosnowcu – fot. MZ
Otwarcie hospicjum w Sosnowcu – fot. MZ

Przypomnijmy, że Zagłębiowskie Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologiczne przy ulicy Hubala-Dobrzańskiego 131 w Sosnowcu kosztowało prawie 10 mln zł i powstało w rekordowym czasie. Od momentu oddania budynku firmie budowlanej do otwarcia hospicjum minęło zaledwie 12 miesięcy.

Inwestycję zrealizowano m.in. dzięki miastu, które przekazało budynek dawnej szkoły wraz z gruntem za jeden procent wartości, czyli 20 tys. złotych. Hospicjum udało się także pozyskać 60 proc. dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe fundusze przekazali mieszkańcy, darczyńcy oraz sponsorzy.

Małgorzata Czapla dołączyła do zacnego grona honorowych obywateli Sosnowca. W ich gronie znajdują się m.in. Jan Kiepura, Edward Gierek, Władysław Szpilman, biskup Adam Śmigielski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here