Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła, otrzymała tytuł honorowego obywatela Sosnowca.

Prezes hospicjum wyróżniono za wieloletnie zaangażowanie w organizację opieki nad obłożnie chorymi, osobami starszymi i samotnymi. To właśnie dzięki staraniom Małgorzaty Czapli i współpracy z władzami miasta oraz mieszkańcom wybudowano Zagłębiowskie Centrum Wsparcia, czyli pierwszą w regionie stacjonarną siedzibę hospicjum.

– Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Nigdy nie uważałam i nadal nie uważam, że robię coś niezwykłego. Moja praca wynika po prostu z potrzeby pomocy ludziom – mówiła Małgorzata Czapla, odbierając honorowe obywatelstwo Sosnowca. – O rozmachu naszej inwestycji mówiło się niedawno podczas zjazdu wszystkich polskich hospicjów. W innych samorządach pytają, jak tego dokonaliśmy. Wyjaśniam, że do tego potrzebne są prężne działania nie tylko takiej organizacji pozarządowej jak nasza, ale również wydatne i konkretne wsparcie całej społeczności i władz miasta – podkreśliła.

Otwarcie hospicjum w Sosnowcu – fot. MZ
Otwarcie hospicjum w Sosnowcu – fot. MZ

Przypomnijmy, że Zagłębiowskie Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologiczne przy ulicy Hubala-Dobrzańskiego 131 w Sosnowcu kosztowało prawie 10 mln zł i powstało w rekordowym czasie. Od momentu oddania budynku firmie budowlanej do otwarcia hospicjum minęło zaledwie 12 miesięcy.

Inwestycję zrealizowano m.in. dzięki miastu, które przekazało budynek dawnej szkoły wraz z gruntem za jeden procent wartości, czyli 20 tys. złotych. Hospicjum udało się także pozyskać 60 proc. dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe fundusze przekazali mieszkańcy, darczyńcy oraz sponsorzy.

Małgorzata Czapla dołączyła do zacnego grona honorowych obywateli Sosnowca. W ich gronie znajdują się m.in. Jan Kiepura, Edward Gierek, Władysław Szpilman, biskup Adam Śmigielski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.