28 kwietnia na ulicy Małachowskiego w Sosnowcu ponownie stanąć miały letnie ogródki gastronomiczne. Niestety pogoda pokrzyżowała plany restauratorów. Ogródki mają przyciągnąć mieszkańców do centrum i ożywić tę część miasta.

Sosnowieccy urzędnicy ponownie przychylili się do prośby właścicieli lokali gastronomicznych i udostępnili im kilkadziesiąt metrów pasa drogowego na dzierżawę ogródków gastronomicznych. Staną one na odcinku od skrzyżowania ul. Małachowskiego z Kościelną do ING Banku Śląskiego.

Letnie ogródki po raz pierwszy pojawiły się wzdłuż ulicy Małachowskiego na początku czerwca ubiegłego roku. W tym roku miały zacząć funkcjonować wraz z długim weekendem majowym, na przełomie kwietnia i maja. – W związku ze zbliżającą się majówką, restauratorzy chcieli wystawić swoje ogródki już w piątek, 28 kwietnia – powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Restauratorzy mogli rozkładać swoje krzesła, ławy i parasole już w poniedziałek, 24 kwietnia. Niestety pogoda pokrzyżowała plany sosnowieckich restauratorów. Zamiast ogródków gastronomicznych, na ulicy Małachowskiego można zobaczyć jedynie wyznaczone pod nie teren. Restauratorzy jednak nie tracą nadziei i czekają na wiosenne promienie słońca, które umożliwią ustawienie stolików na zewnątrz.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, od piątku, 28 kwietnia od godz. 18:00 do niedzieli do godz. 24:00 ruch samochodowy został zamknięty na odcinku od skrzyżowania z ul. Mościckiego do skrzyżowania z al. Zwycięstwa.

Ogródki gastronomiczne - fot. UM Sosnowiec

Zakaz nie obowiązuje mieszkańców, zaopatrzenia, dojazdu do garaży oraz parkingu podziemnego, rowerzystów i pojazdów służb miejskich. Bez zmian będą kursowały tramwaje. Ograniczenia będą obowiązywały we wszystkie kolejne weekendy, aż do końca września.

– Mam nadzieję, że w tym roku zainteresowanie ulicą Małachowskiego i spędzanie czasu wolnego w mieście wciąż będzie i mieszkańcy, zarówno naszego miasta, jak i miast ościennych, będą chętnie korzystać z tego rozwiązania – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Restauracje i kawiarnie mają być jednym ze sposobów na przyciągnięcie ludzi do centrum miasta. Ulica Małachowskiego przez wielu uznawana jest za jedno z nielicznych rozrywkowych miejsc. To tutaj mieści się większość lokali, w których można spędzić wolny czas.

Mniej miejsc parkingowych

Pomimo, że ogródki letnie cieszyły się dużą popularnością, takie rozwiązanie nie przypadło do gustu wszystkim mieszkańcom Sosnowca, którzy narzekali na hałas i brak miejsc parkingowych.

Podobnie jak w ubiegłym roku, zostanie wprowadzony zakaz ruchu samochodów na ulicy Małachowskiego obowiązujący w weekendy, co ma poprawić bezpieczeństwo i komfort bywalców pobliskich lokali. Wydanie zgody na ustawienie ogródków letnich skutkuje jednak zmniejszeniem ilości miejsc parkingowych wzdłuż ulicy.