Pyzik i Hadyna, polscy kompozytorzy, zasiedli na ławce na siewierskim rynku. Nietypowy pomnik jest podziękowaniem za rozsławianie Siewierza piosenką.

Stanisław Hadyna i Zdzisław Pyzik są autorami znanej pieśni „Od Siewierza jechał wóz”, która przez dekady rozsławiała miasto w Polsce oraz poza jej granicami. W podziękowaniu za niezwykłą popularyzację Siewierza, na rynku posadowiony został pomnik w formie ławeczki, na której umieszczono postaci obydwu twórców pieśni. Tuż obok ławki znajduje się fontanna, gdzie centralnym punktem są wykonane z brązu dwie tańczące i ubrane w stroje ludowe „panny siewierskie”, o których opowiada wspomniana piosenka.

https://www.youtube.com/watch?v=D6ShALbRRhU

„Piosenka „Od Siewierza” rozbrzmiewała w pięknym wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w wielu krajach, na kilku kontynentach, przez dziesiątki lat. Ze wzruszeniem słuchali jej zwłaszcza Polacy, których zmienne życia losy rzuciły w najrozmaitsze strony świata. Artyści z Koszęcina przywracali im pamięć o ziemi przodków, o wielowiekowej polskiej kulturze i sztuce.

– Mieszkańcom Siewierza i ziemi siewierskiej piosenka Hadyny i Pyzika dawała nieustannie dużo radości i satysfakcji – mówi pochodzący z Siewierza dziennikarz Mirosław Słomczyński. – Niewiele jest przecież w Polsce miejsc – poza stołeczną Warszawą – tak mocno utrwalonych w żywym repertuarze najpopularniejszych polskich piosenek. Stanisław Hadyna i Zdzisław Pyzik swoim popularnym, powszechnie lubianym utworem zaskarbili sobie serca wszystkich mieszkańców naszego książęcego grodu – dodaje.

Warto dodać, że 25 września 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny. Z tej okazji sejmik województwa śląskiego ogłosił rok 2019 – rokiem Stanisława Hadyny.

Stanisław Hadyna był polskim kompozytorem, dyrygentem, muzykologiem i pisarzem. Był założycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Do najbardziej znanych utworów należą m.in.: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Hej tam w dolinie”, „Gdybym to ja miała” czy „Od Siewierza”.

Zdzisław Pyzik (1917-2000) to polski poeta i autor piosenek, społecznik, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Tworzył teksty piosenek dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz dla teatrów dramatycznych i lalkowych Katowic, Sosnowca, Łodzi, Tarnowa. Do jego autorstwa należą takie popularne piosenki jak „Starzyk”, „Karliku, Karliku” czy właśnie „Od Siewierza”.