Zarząd KZK GOP zdecydował, że w razie alarmu smogowego kierowcy będą mogli podróżować autobusami i tramwajami za darmo.

31 stycznia zarząd KZK GOP przychylił się do wniosków wielu samorządowców i uzgodnił zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji publicznej w czasie smogu.

Jako pierwszy o zmianach poinformował na twitterze prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Jak przekazali przedstawiciele KZK GOP, osoby posiadające dowód rejestracyjny swojego samochodu w czasie alarmu smogowego będą mogły podróżować komunikacją miejską za darmo.

– Podstawą do podjęcia decyzji o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla kierowców będzie ocena jakości powietrza i prognozowana jakość powietrza na najbliższą dobę i weekend. Stan powietrza na terenie aglomeracji będzie monitorowany bezpośrednio ze strony internetowej Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach – wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego KZK GOP.

Decyzja ta będzie podejmowana w formie zarządzenia przez przewodniczącego zarządu Romana Urbańczyka i publikowana na stronie internetowej przewoźnika.

– W okresie największego smogu wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu – podkreśla biuro prasowe KZK GOP.

Wzięli przykład z Kolei Śląskich

Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie wprowadziły już Koleje Śląskie. W poniedziałek z darmowej jazdy pociągami skorzystało prawie 2,4 tys. mieszkańców naszego województwa.

Z darmowego przejazdu mogły skorzystać osoby, które posiadały przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający swoją tożsamość. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogły odbyć dodatkowo dwie osoby towarzyszące.

Największą popularnością cieszyły się przejazdy na linii S1, czyli Częstochowa–Katowice–Gliwice oraz S5 (Katowice–Bielsko-Biała–Zwardoń), a także linia S4 (Tychy Lodowisko-Katowice–Sosnowiec Główny).

– Taka frekwencja cieszy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że decyzja o darmowej komunikacji została podjęta po raz pierwszy – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. – Dziękuję wszystkim, którzy tego dnia zdecydowali się skorzystać z bardziej ekologicznego środka transportu. Cieszę się, że wspólnie z Kolejami Śląskimi mogliśmy umożliwić mieszkańcom regionu taką zmianę – dodał.

KZK GOP zawiódł

O wprowadzeniu darmowej komunikacji w KZK GOP wielokrotnie apelował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Po tym, jak marszałek Wojciech Saługa zdecydował o darmowych podróżach pociągami Kolei Śląskich, napisał na jednym z portali społecznościowych, że KZK GOP zawiódł.

– W wielu miastach, w dni kiedy normy powietrza są przekroczone, komunikacja miejska jest darmowa. Niestety związek, który odpowiada za komunikację w województwie śląskim, nawet nie odpowiedział na nasze wnioski, a przede wszystkim na wnioski mieszkańców województwa śląskiego, którzy od wielu miesięcy proszą o taką możliwość. W KZK GOP nikt chyba nie rozumie, że takie dni to nie tylko jeden z elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza, ale także możliwość promocji komunikacji miejskiej – napisał Arkadiusz Chęciński.