Zamknięte stoki narciarskie, zakaz przemieszczania się w Sylwestra, ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i obiektów hotelowych – to zapowiedziane przez rząd dodatkowe ograniczenia, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia.

W obawie przed trzecią falą pandemii COVID-19 oraz w trosce o zdrowie osób, które wkrótce mają zostać poddane szczepionce przeciwko wirusowi rząd zdecydował o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od 28 grudnia do 17 stycznia. Ma to być przedłużenie etapu odpowiedzialności.

– Wiem, że apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa – informuje Mateusz Morawiecki, premier Polski.

Nowe obostrzenia

Co to dla nas oznacza? Kolejne obostrzenia. W czwartek, 17 grudnia, podczas konferencji prasowej minister zdrowia i premier poinformowali, iż w trakcie kwarantanny narodowej nie będą mogły działać stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego. Obostrzenia obowiązywać będą do końca przerwy szkolnej.

Zamknięte zostaną także hotele. – Zamykamy hotele, również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum. Wyjątki będą dotyczyły medyków skierowanych do walki z COVID-19, którzy zostali zakwaterowani w hotelach. Wyjątkiem będą również hotele pracownicze – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rząd wprowadza także ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Radykalne obostrzenia obowiązywać będą w noc sylwestrową. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

W jedności siła

– Wygrać możemy tylko razem. Każdy, kto będzie wyłamywał się z tych obostrzeń, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie swoje, swoich bliskich i osób ze swojego otoczenia – apelują przedstawiciele rządu.

Ponadto, wprowadzono 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Przedłużone zostaną dotychczasowe zasady i ograniczenia, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

Wciąż obowiązywać będą ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Dalsze ograniczenia będą obowiązywać w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os. na 15 m2. Zgromadzenia będą mogły się odbywać do pięciu osób. Podtrzymano także zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Zamknięte będą siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz restauracje (posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz).

Pozostawiono ograniczenie w sklepach – max. 1 os. na 15m2. Nadal będą obowiązywać godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały, ulegają przedłużeniu. – Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań – apelują rządzący.