Jaworznicki tabor już wkrótce wzbogaci się o nowe autobusy elektryczne. Miasto otrzyma spore dofinansowanie.

Jaworzno otrzyma 30,5 mln zł dofinansowania na zakup dwudziestu elektrycznych autobusów. Dzięki temu w 2020 roku aż 80 proc. floty jaworznickiego PKM-u stanowić będą „elektryki”.

Elektryczne autobusy w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Elektryczne autobusy w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Dzięki środkom pozyskanym z Programu Infrastruktura i Środowisko, jaworznicki tabor wzbogaci się o pięć 10-metrowych i piętnaście 12-metrowych autobusów elektrycznych.

– Pojazdy pojawią się w naszym mieście w 2019 i 2020 roku. Ponadto w ramach pozyskanych środków zbudowana zostanie niezbędna infrastruktura, m.in. stacje do ładowania – poinformował Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Łączna wartość projektu to blisko 48,8 mln zł. Jak przekazują miejscy urzędnicy, żadne z polskich miast nie zaplanowało tak dużego udziału pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie wszystkich posiadanych autobusów.

Paweł Silbert – fot. UM Jaworzno
Paweł Silbert – fot. UM Jaworzno

Przypomnijmy, że PKM Jaworzno od dłuższego czasu wprowadza elektryczne autobusy. Jeszcze w tym roku na jaworznickie ulicy wyjadą 22 nowe pojazdy elektryczne. To jednak nie wszystko. W mieście powstała też specjalna stacja ładowania wraz ze stacją transformatorową oraz peryferyjne stacje szybkiego ładowania, które zlokalizowane na trzech przystankach – Krakowska Pętla, Szpital Pętla i Byczyna Astrów.

– Obecnie do Jaworzna przyjechało 10 sztuk nowych autobusów, z których kilka jeździ już testowo na regularnych trasach. Do końca 2017 roku planowane jest pełne uruchomienie całości infrastruktury i wszystkich nowych autobusów – dodaje Paweł Silbert.

Na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem Jaworzno otrzymało aż 41,4 mln zł dofinansowania. Przyznane środki unijne pozwoliły pokryć 85 proc. wydatków na nową flotę oraz niezbędną infrastrukturę.

PRZECZYTAJ: W Jaworznie rowery miejskie będą elektryczne

Warto również przypomnieć, że pierwszy jaworznicki elektryczny Solaris pojawił się w 2015 roku i przejechał już ponad 180 tys. kilometrów.