Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek, 5 lutego, ważne zmiany dotyczące obostrzeń koronawirusowych. Nowe zasady obowiązywać będą od 12 do 26 lutego.

Szef rządu zapowiedział zmiany w obostrzeniach. – Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

12 lutego, w ramach określonego reżimu sanitarnego, zostaną otwarte hotele, stoki, kina, teatry i baseny. – Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu – zaznacza premier.

Zgodnie z nowymi zasadami hotele dostępne będą dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości, a restauracje hotelowe – zamknięte). Kina, teatry, opery i filharmonie zostaną ponownie otwarte, jednak podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Ponadto, obowiązują maseczki oraz zakaz konsumpcji.

Wkrótce otwarte zostaną także baseny, stoki, otwarte boiska zewnętrzne, korty, itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu. Wciąż zamknięte pozostaną aquaparki, siłownie oraz restauracje, które tak jak do tej pory, będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Warto również pamiętać, że wciąż obowiązuje nakaz zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.