Ze względu na pandemię koronawirusa wybrana przez miasto firma Kvanta Granit z Ukrainy wycofała się z realizacji zadania. Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu musi jeszcze trochę poczekać.

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. To inwestycja, która ma ożywić centrum miasta i stworzyć coś na kształt rynku, którego w Sosnowcu brakuje.

Miasto od samego początku miało problem z wyłonieniem wykonawcy w przetargu. W końcu urzędnicy zdecydowali skorzystać z trybu z tzw. „wolnej ręki” i powierzono zadanie spółce Kvanta Granit. – Po negocjacjach z dwoma firmami wybrana została oferta spółki Kvanta Granit opiewającą na kwotę 8 625 000 zł, czyli nieco poniżej kwoty, jaką miasto zabezpieczyło na tę inwestycję, czyli 8 650 205 zł – mówił na początku marca Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in. za inwestycje miejskie.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Jak się okazało, firma Kvanta Granit z Ukrainy ze względu na panującą pandemia koronawirusa nie jest w stanie zrealizować kontraktu i wycofała się z inwestycji.

Wpływ na to miało kilka czynników, ale podstawowym jest panująca pandemia. Wykonawca miał problemy z nią związane. Chodzi m.in. o pracowników, ale też materiały budowlane. Trudność z ich zdobyciem czy kłopoty transportem w ruchu transgranicznym. Rozumiemy, że w obecnej sytuacji wybrany przez nas wykonawca nie jest w stanie zrealizować inwestycji – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Miasto rozpisało więc nowy przetarg na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. – Ze względu na obecną sytuację w nowym przetargu został wydłużony czas na realizację inwestycji. Zamiast 10 miesięcy przyszły wykonawca będzie miał 13 miesięcy – podkreśla Jeremiasz Świerzawski.

Kiedy poznamy nowego wykonawcę przebudowy placu przed sosnowieckim dworcem? Otwarcie ofert w ponownym przetargu miało nastąpić 30 kwietnia, a termin przesunięto na 6 maja.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.