29 stycznia na mapie Zagłębia Dąbrowskiego swoją działalność zainaugurowała Kopalnia Kultury w Czeladzi. – Kopalnia Kultury stała się jednym z najbardziej modnych miejsc w regionie – zachwala Konrad Bilski, rzecznik prasowy instytucji.

Kopalnia Kultury w Czeladzi powstała na Piaskach, w budynku po dawnym klubie Traffic. Nazwa obiektu nawiązuje do tradycji tej części miasta, która niegdyś była typową górniczą osadą, a w ostatnim czasie zmienia się nie do poznania. O ostatnich miesiącach i planach na kolejne rozmawialiśmy z Konradem Bilskim, rzecznikiem prasowym czeladzkiej instytucji.

Konrad Bilski jest rzecznikiem prasowym Kopalni Kultury w Czeladzi – fot. MZ
Konrad Bilski jest rzecznikiem prasowym Kopalni Kultury w Czeladzi – fot. MZ

Minęły już ponad cztery miesiące od otwarcia Kopalni Kultury. Ile w tym czasie odbyło się wydarzeń kulturalnych?

Konrad Bilski: Kopalnia Kultury stała się jednym z najbardziej modnych miejsc w regionie, z czego ogromnie się cieszymy. Bywa nawet tak, że jednego dnia odbywają się dwa lub trzy wydarzenia. Z sukcesem zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt wydarzeń adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie brakuje koncertów, comiesięcznych spektakli teatralnych dla najmłodszych, konkursów, festiwali, pikników czy spotkań podróżniczych.

Ilu Zagłębiaków odwiedziło Kopalnię Kultury?

W ciągu miesiąca odwiedza nas około czterech tysięcy ludzi. To regularne statystki, które nas mocno motywują. Organizujemy wydarzenia specjalne, zajęcia wokalne, taneczne, językowe i wszelkiego rodzaju artystyczne spotkania. Mamy szczęście, że w naszych strukturach działa też Akademia Wyobraźni „Kajune”, z którą po prostu możemy więcej.

Kierownikiem Kopalni Kultury w Czeladzi jest Łukasz Kożuch - fot. MZ
Kierownikiem Kopalni Kultury w Czeladzi jest Łukasz Kożuch – fot. MZ

Czy mógłbyś wskazać, która z imprez cieszyła się największym zainteresowaniem?

Wszystkie nasze imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem, ale jeśli patrzymy na tzw. „zajęte miejscówki” to zdecydowanie cykl teatralny „Poranki w Kopalni” bije rekordy popularności. Często organizujemy je aż w dwóch turach. Podczas festiwalu „Ave Maria” i koncertu Ewy Urygi również nie zabrakło gości. Mamy sygnały, że naszą Kopalnię Kultury odwiedzają też osoby ze Śląska i okolic małopolskich.

Kopalnia Kultury to nie tylko sala koncertowa mogąca pomieścić 260 osób. To także sale prób i profesjonalne studio nagrań. Ile lokalnych zespołów korzysta z tych usług?

Z naszych sal prób korzysta pięć formacji muzycznych, które z powodzeniem grają najróżniejsze gatunki – od klasyki, przez jazz po rock i metal. Grzechem byłoby nie wspomnieć o „Back to Big Band”, który zainaugurował swoją działalność koncertem muzyki filmowej na kopalnianej scenie.

Kopalnia Kultury w Czeladzi z nagrodą „Inwestycja 2016 roku” - fot. UM Czeladź
Kopalnia Kultury w Czeladzi z nagrodą „Inwestycja 2016 roku” – fot. UM Czeladź

W maju, podczas gali Krajowej Izby Gospodarczej i Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, Kopalnia Kultury została wybrana „Inwestycją 2016 roku”. Ta nagroda to z pewnością ogromne wyróżnienie i powody do zadowolenia.

To niesamowite wyróżnienie i jesteśmy z niego dumni. Cieszymy się, że doceniła nas Krajowa Izba Gospodarcza i Instytut Gospodarki Nieruchomościami. Design i architektura jest ważna, ale doskonale wiemy, że miejsce tworzą ludzie. Dlatego dbamy o to, aby nigdy nie zabrakło nam zapału, pasji i dobrej energii.

W przyszłym tygodniu startują Dni Czeladzi. Pierwszego dnia świętowanie rozpocznie się właśnie tu, w Kopalni Kultury na Piaskach. Co przygotowaliście?

23 czerwca o 19.00 rozpoczniemy Dni Czeladzki koncertem zespołu Fair Weather Friends, którego już nie możemy się doczekać. Wciąż można rezerwować bezpłatne wejściówki na naszej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Kup bilet”. Lubimy Was gościć, dlatego bardzo czekamy na Waszą obecność.

Jakich jeszcze imprez w najbliższym czasie możemy się spodziewać w czeladzkiej Kopalni Kultury?

Koncert zespołu Fair Weather Friends to ostatnie wielkie wydarzenie przed wakacjami. Sezon urlopowy wykorzystamy na ostre przygotowania do jesieni. W planach mamy zakupienie projektora kinowego z dolby surround, aby pokazy filmowe były na najwyższym poziomie. Nie zabraknie także światowej klasy sprzętu, który sprawi, że nasze przedsięwzięcia będą jeszcze lepsze, a działania jeszcze bardziej dynamiczne. Zachęcamy, aby śledzić naszą stronę internetową oraz fanpage na Facebooku. Fedrujemy dla Was!