Koncert w 116. rocznicę urodzin „prostego chłopaka z Sosnowca”, który podbił cały świat

0
434

16 maja, w sosnowieckiej Muzie odbędzie się koncert w 116. rocznicę urodzin Jana Kiepury, uważanego za jednego z największych tenorów XX wieku.

Jan Kiepura to jeden z niewielu polskich artystów, których znał i oklaskiwał cały świat. Kiepura urodził się w Sosnowcu w 1902 roku. Jest uznawany za jednego z największych tenorów XX w. Śpiewał po angielski, niemiecku, francusku i polsku. Zagrał także w kilkudziesięciu filmach, m.in.: „Dla Ciebie śpiewam”, „Czar cyganerii” i „Księżniczka czardasza”.

W roku 1931 ruszył na podbój Ameryki. Odnosił sukcesy na Broadwayu, oklaskiwała go publiczność Metropolita Opera. Występował także na scenach Wiednia, Mediolanu, Berlina, Monachium, Paryża, Buenos Aires, Brukseli, Budapesztu, Pragi, Brna, Hawany, Rio de Janeiro, Sao Paulo i w Polsce, do której tęsknił i wciąż wracał.

Jan Kiepura – fot. WikiZagłębie

Tak w największym skrócie można przedstawić sylwetkę Jan Kiepura, który mimo niezwykłej kariery, przez całe życie mówił o sobie, że jest „prostym chłopakiem z Sosnowca.”

Hołd, temu niezwykłemu artyście, w 116. rocznicę jego urodzin złożą muzycy z Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W programie usłyszymy najpiękniejsze arie oraz duety wykonywane przez Jana Kiepurę i Martę Eggerth.

Koncert odbędzie się 16 maja. Początek o godzinie 19:00 w sali koncertowej sosnowieckiej Muzy. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł, dostępne online na stronie www.kiepura.pl, w kasach Muzy i Energetycznego Centrum Kultury.