Do Czeladzi trafiły kolejne rowery elektryczne, które Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kupiła dla swoich członków. Jednoślady mają służyć urzędnikom i służbom mundurowym m.in. do odbywania podróży służbowych.

Gminy, które tworzą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię otrzymają rowery z napędem elektrycznym, które mają służyć urzędnikom i podległym im służbom. – Jako metropolia chcemy umożliwić urzędnikom i strażnikom miejskim, by w podróże służbowe jeździli rowerami, a nie samochodami – podkreśla Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy. – Pod koniec sierpnia 2019 roku zakupiliśmy 230 rowerów. Pierwsze 46 jednośladów trafiło do samorządów do końca ubiegłego roku. W drugiej połowie lutego do 15 gmin dostarczyliśmy 116 rowerów. Od poniedziałku kontynuujemy dostawy, by z nastaniem wiosny wszystko trafiło do odbiorców – dodaje.

Burmistrz Czeladzi na rowerze elektrycznym – fot. UM Czeladź
Burmistrz Czeladzi na rowerze elektrycznym – fot. UM Czeladź

Do Czeladzi dotarły cztery kolejne jednoślady. Razem z tym, który jesienią odebrał burmistrz Zbigniew Szaleniec, będzie ich pięć. Komu jeszcze będą służyć? – W naszym mieście, oprócz mnie i członków kierownictwa urzędu, na rowerach monitorować miasto na rowerze będą m.in. naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Małgorzata Skiba i jej współpracownicy, dyrektor MZGK Izabela Penszko i jej współpracownicy oraz strażnicy miejscy. Zadaniem strażników będzie m.in. sprawdzanie na rowerach, czy przejezdne są właśnie budujące się u nas ścieżki rowerowe – powiedział nam Zbigniew Szaleniec.

Kupione przez metropolię rowery posiadają wspomaganie elektryczne, które pozwoli na jednym ładowaniu przejechać ok. 60 km. Wyposażone są również w pojemne sakwy. Łączna wartość wszystkich 230 rowerów to ponad 2,2 mln złotych.

Rowery elektryczne w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Rowery elektryczne w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Rowerowa rewolucja w Czeladzi

Przypomnijmy, że w Czeladzi trwa właśnie rowerowa rewolucja. W mieście budowane są ścieżki rowerowe, a urzędnicy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na rowery miejskie. – Budowa ścieżek rowerowych to dopiero początek rewolucji w naszym mieście. Pomału przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na usługę „Rower Miejski” polegającą na oddanie do dyspozycji mieszkańców, wzdłuż budowanych ścieżek rowerowych, sieci wypożyczalni rowerów, tak by jak największa ilość mieszkańców, chciała i korzystała z tego ekologicznego i zdrowego środka lokomocji – dodaje burmistrz.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Burmistrz Czeladzi na rowerze kontroluje miejskie inwestycje