Aż 41,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Jaworzna. Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup niskoemisyjnych autobusów oraz budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem.

Przed tygodniem pisaliśmy o ogromnym dofinansowaniu dla Sosnowca. Sporą sumę pieniędzy otrzyma także Jaworzno.

– Środki te przeznaczymy na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów i niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu pod koniec przyszłego roku co trzeci autobus we flocie naszego przedsiębiorstwa będzie miał ekologiczny napęd elektryczny – informuje Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno.

Spółka od blisko 17 miesięcy eksploatuje już 12-metrowy autobus elektryczny. Kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na dostawę 16 kolejnych tego typu pojazdów: dziewięciu 18-metrowych, trzech 12-metrowych i czterech w wersji midi.

– Umowa z dostawcą zostanie podpisana w październiku. Obecnie spółka prowadzi postępowanie na dostawę kolejnych sześciu autobusów elektrycznych. Dostawy pojazdów z dwóch tegorocznych przetargów zaplanowano na trzeci i czwarty kwartał przyszłego roku. W efekcie za kilkanaście miesięcy po ulicach Jaworzna i sąsiednich miast będą jeździć już 23 pojazdy elektryczne z 60, którymi będzie dysponować spółka – wyjaśniają przedstawiciele PKM Jaworzno.

Elektryczny autobus – fot. PKM Jaworzno

Unijne pieniądze na pewno przydadzą się jaworznickiej spółce.

– Przyznane nam środki unijne pozwolą pokryć 85 proc. wydatków na nową flotę oraz niezbędną infrastrukturę. Zakup elektrycznych autobusów to kolejny ważny etap w modernizacji jaworznickiej komunikacji, która prowadzona jest od kilkunastu lat – mówi prezes Zbigniew Nosal. – Nie spoczywamy jednak na laurach. Cały czas pracujemy nad poprawą jakości życia mieszkańców Jaworzna. W najbliższych miesiącach, oprócz rozstrzygnięcia kolejnego przetargu na dostawę elektrycznych autobusów, zaproponujemy jaworznianom kolejne nowoczesne rozwiązania ułatwiające korzystanie z naszych usług – dodaje prezes Nosal.