W poniedziałek, 10 maja Koleje Śląskie wprowadzą pierwszą fazę zmian w taryfie przewozowej. Modyfikacje będą wprowadzane etapami, a planowane zakończenie procesu przewidziane jest w 2022 roku.

Skutki pandemii odczuwają wszyscy organizatorzy transportu publicznego w Polsce, również Koleje Śląskie. Zwiększenie częstotliwości dezynfekcji oraz zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa pasażerów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich liczby przyczyniło się do spadku wpływów finansowych spółki.

Dodatkowo sytuację pogarsza fakt podwyżki cen energii elektrycznej, napraw i utrzymania taboru. To sprawiło, że zarząd spółki podjął decyzję o modyfikacji dotychczasowej taryfy. To pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich.

– Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes zarządu.

Nowa oferta

W związku ze zmianą cennika, średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13 proc. Nie wszystkie ceny biletów zostaną jednak podwyższone. Część z nich zostanie również obniżonych. Przedstawiciele spółki podkreślają, że chcą, aby Koleje Śląskie były jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce, zapewniając przy tym atrakcyjną ofertę.

– Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20 proc. – podkreśla Aleksander Drzewiecki.

Czytelne zasady podróżowania

Wprowadzanie rozwiązań mających na celu uproszczenie taryfy przewozowej Kolei Śląskich będzie odbywało się w etapach. Pierwsza faza zmian wejdzie w życie w dniu 10 maja 2021 roku, druga we wrześniu 2021 roku, zaś cały proces powinien zakończyć się w 2022 roku.

Główną i jednocześnie pierwszą ze zmian jest dążenie do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej i korekta ofert liniowych. Podczas drugiego etapu we wrześniu nastąpi wprowadzenie najbardziej atrakcyjnych ofert dedykowanych różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom, a także wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem.

Należy zaznaczyć, że wszystkie bilety sprzedane przed datą pierwszej fazy zmian pozostaną ważne bez dopłaty.