Rusza program Metropolitalne Łąki Kwietne. To sposób na łagodzenie skutków suszy w mieście. -To nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu – podkreślają władze GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zachęca wszystkich do zakładania łąk kwietnych. Władze zorganizują warsztaty, których efektem będzie wysianie łąk. Ruszył właśnie nabór chętnych do udziału w projekcie.

– Po dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu uczestników w ubiegłorocznym programie pilotażowym zdecydowaliśmy się na rozwinięcie projektu – mówi Blanka Romanowska, dyrektor departamentu infrastruktury i środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Program Metropolitalne Łąki Kwietne to nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych – dodaje.

Łąki kwietne w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Metropolitalne Łąki Kwietne

W tegorocznej edycji mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Chętni do uczestnictwa mają podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów, dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania łąki oraz tytuł prawny do nieruchomości gruntowej, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Powinna być ona też ogólnodostępna i znajdować się w obszarze zwartej zabudowy lub znajdować się blisko terenów zurbanizowanych.

Warsztaty odbędą się we wrześniu i w październiku. – Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się z zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych przy zakładaniu łąki w terenie poznają techniki wysiewu roślin łąkowych, które zakwitną wiosną. W miejscu założenia łąki metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzyma broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu – wyjaśnia Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy GZM.

Zalety łąk kwietnych

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt. Przyczyniają się również do ograniczania populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesieni, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstaną nowe łąki kwietne. Miasto kupi 30 tys. roślin