W niedzielę, 9 grudnia wprowadzona zostanie zmiana rozkładu jazdy. Na pasażerów czekają spore zmiany.

Wśród zmian, jakie wprowadzone zostaną w grudniowym rozkładzie Kolei Śląskich znajdzie się więcej połączeń, częstsze połączenia na głównych trasach oraz dostosowanie rozkładu do potrzeb remontów.

Jedną z największych nowości w rozkładzie jazdy 2018-2019 będzie uruchomienie całkiem nowej linii. Będą to połączenia weekendowe z Gliwic przez Rybnik do Wisły. Ponadto, na kolejową mapę naszego regionu po wielu latach nieobecności powrócą Knurów i Strumień.

Dodatkowo 9 grudnia przypada również ostatnia Rodzinna Niedziela. – Będzie to zatem podwójna okazja do wybrania się całą rodziną do Wisły – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik prasowa Kolei Śląskich.

Jest też dobra wiadomość dla miłośników górskich wypraw, na których poza Beskidami czekają także Tatry. W nowym rozkładzie jazdy liczba połączeń do Zakopanego ulegnie istotnemu zwiększeniu. Nie zapomniano także o podróżnych kursujących pociągiem do pracy czy na uczelnię.

– Z myślą o codziennych pasażerach zaplanowaliśmy zwiększenie liczby połączeń – w tym również na najbardziej popularnej linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice). W godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami a Katowicami będziemy mogli podróżować co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia – tłumaczy Iwańska.

Kilka nowych połączeń pojawi się na linii S8 (Oświęcim – Katowice – Lubliniec). Pojawi się również nowy pociąg z Katowic do Tarnowskich Gór czy dodatkowa para połączeń relacji Katowice-Cieszyn. Podobna niespodzianka czeka na podróżnych z Rybnika – tutaj również przybędzie dodatkowa para połączeń w dni robocze. Na części linii zwiększy się także oferta połączeń w weekendy.

Jak co roku, tak i tym razem roczny rozkład jazdy będzie musiał być dostosowany do tzw. korekt, które wynikają z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W rozkładzie jazdy 2018/2019 zaplanowanych jest pięć tego typu zmian.

Pierwsza z nich wchodzi w życie jednocześnie z nowym rozkładem – czyli 9 grudnia. Kolejna jest przewidziana na 10 marca. W najbliższych miesiącach z utrudnieniami będą się musieli liczyć przede wszystkim mieszkańcy Subregionu Zachodniego.