Od niedzieli, 13 grudnia zacznie obowiązywać zmieniony rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich. Jakie zmiany czekają na pasażerów?

Grudniowa zmiana rozkładu jazdy śląskiego przewoźnika spowodowana jest kolejnymi nowościami dla pasażerów oraz korektą do dotychczas obowiązujących rozkładów. Głównymi ograniczeniami są nadal trwające prace i modernizacje prowadzone w sporej części naszego województwa.

13 grudnia to przede wszystkim data rozpoczęcia regularnego kursowania pociągów Kolei Śląskich na trasie Katowice – Kraków – Katowice. Połączenie kolejowe pomiędzy dwoma stolicami sąsiadujących województw ma być ogromnym wzrostem dla potencjału ludzkiego, którym dysponują oba regiony. Koszt przejazdu na tej trasie, który ma zająć 67 minut, to 13 zł.

Najważniejszą zmianą w nowym rozkładzie jazdy będzie zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 1 na odcinku Zawiercie – Częstochowa. Umożliwi to skrócenie czasu jazdy na odcinku Katowice – Częstochowa do poniżej 90 minut dla pociągów osobowych i poniżej 70 minut dla pociągów przyspieszonych. Zostaną uruchomione nowe pociągi przyspieszone dowożące do Katowic i Zagłębia na godzinę 9, a także odwożące z centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po godzinie 14 oraz 18.

Przez cały rok będzie kontynuowana modernizacja stacji Dąbrowa Górnicza oraz Dąbrowa Górnicza Gołonóg wraz z przebudową układu komunikacyjnego wokół nich. W miarę poprawy przepustowości związanej z kolejnymi fazami robót w rejonie remontowanych stacji będzie zwiększana liczba bezpośrednich połączeń z Tychów Lodowiska w kierunku Zagłębia i odwrotnie. Docelowo bezpośrednie pociągi mają być uruchamiane co godzinę dla każdego kierunku.

Do 29 grudnia potrwają ostatnie prace modernizacyjne związane z budową przejścia podziemnego w stacji Poraj. Będzie oznaczało to ruch jednotorowy na odcinku Myszków – Poraj oraz wariantowanie rozkładu jazdy niektórych pociągów.

Kontynuowana będzie inwestycja związana z modernizacją stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg oraz układu komunikacyjnego wokół nich, co będzie największym utrudnieniem w ruchu na S1. Jednak dzięki zmianom w układzie połączeń na bardziej równomierny zrezygnowaliśmy całkowicie z uruchamiania autobusów komunikacji zastępczej. Niektóre pociągi w dalszym ciągu zostaną skierowane drogą okrężną przez Sosnowiec Południowy lub Mysłowice, wybrane kursy pojadą jako pociągi przyspieszone lub skrócone do stacji Sosnowiec Główny. Uruchomione zostaną dodatkowe postoje w Sosnowcu Południowym oraz w Sosnowcu Dańdówce.

Zmiany nastąpią także na trasie Częstochowa – Lubliniec – Częstochowa, Żywiec – Bielsko-Biała – Katowice, Katowice – Rybnik – Chałupki czy Zabrzeg – Czechowice-Dziedzice. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie Kolei Śląskich.