Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Koleje Śląskie wprowadzają ograniczenia w liczbie kursujących pociągów. Pierwsze zmiany nastąpią już w czwartek, 19 marca.

Pomimo wcześniejszych zapewnień Koleje Śląskie, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, ograniczają liczbę kursujących pociągów. Pierwsze zmiany w czwartek, 19 marca, następnie od poniedziałku wchodzi w życie już zmniejszony rozkład jazdy.

– W pierwszej fazie rozkład jazdy Kolei Śląskich zmniejszy się o około 13 proc., do tego niektóre pociągi będą kursować w skróconej relacji. Zmiany zostały dokonane na większości obsługiwanych przez nas linii, zostały jednak wprowadzone w tzw. godzinach pozaszczytowych, tak aby utrzymać najważniejsze kursy. W niektórych przypadkach zamienione też zostaną kursy przyspieszone na osobowe, żeby zapewnić obsługę większej liczby stacji i przystanków – informuje Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Utrzymane zostają najbardziej strategiczne połączenia, tak aby zapewnić transport dla tych, którzy np. dojeżdżają do pracy. Dodatkowo aby maksymalnie zminimalizować uciążliwości wynikające z ograniczenia kursów wprowadzamy zmiany w dwóch fazach. Od czwartku nasz rozkład jazdy zmniejszy się już w pewnym stopniu, większe zmiany wejdą natomiast w życie w poniedziałek.

– Obserwujemy, że z racji ograniczenia działalności uczelni i szkół oraz przejścia wielu osób na pracę zdalną frekwencja w naszych pociągach uległa znacznemu zmniejszeniu. W związku z tym ograniczenie kursów nie powinno w żadnym stopniu wpłynąć na komfort podróżnych – wyjaśnia Magdalena Iwańska.

Strefy bezpieczeństwa w pociągach

Strefy bezpieczeństwa w pociągach - fot. Koleje Śląskie
Strefy bezpieczeństwa w pociągach – fot. Koleje Śląskie

W pociągach Kolei Śląskich, na przodzie pojazdów, wydzielono strefę bezpieczeństwa, które są one oznaczone specjalnymi taśmami. – Prosimy o niezajmowanie miejsc w powyższych strefach. W miarę możliwości w ramach dbałości o bezpieczeństwo zalecamy też zajmowanie miejsc siedzących w pociągach z zachowaniem odpowiedniego odstępu od innych podróżnych – mówi rzecznik Kolei Śląskich.

Dodatkowe działania prewencyjne

Koleje Śląskie wdrożyły dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Wśród nich znalazły się automatyczne otwieranie drzwi, Karty Pasażera, wzmożone prace w zakresie czystości i bezpieczeństwa. – Zachęcamy również do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży, których w swojej ofercie mamy całkiem sporo. Zakup biletów kanałami mobilnymi to szybki i wygodny sposób, a w obecnej sytuacji – również bezpieczny – podkreśla Magdalena Iwańska.