PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdziły, że otrzymają finansowanie na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej 182, łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Oznacza to, że mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego będą mogli dotrzeć na lotnisko pociągiem.

Zgodnie z decyzją Centrum Unijnych Projektów Transportowych (tzw. CUPT) PKP Polskie Linie Kolejowe na taką inwestycję dostaną ponad 503 miliony złotych dofinansowania. Cały projekt – pod nazwą „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” oszacowano na niemal 742 miliony złotych. Mieszkańcy naszego regionu na taką inwestycję czekają od lat.

Inwestycja to przede wszystkim możliwość dojazdu koleją do lotniska w Pyrzowicach. Przy okazji jednak odnowiona linia zapewni skomunikowanie m.in. Poręby z innymi miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dojazd do Katowic będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia.

– Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut, natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Z Katowic na lotnisko dojedziemy w godzinę z minutami – podaje inwestor.

Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska).

PKP PLK są aktualnie na etapie opracowywanie projektu całej inwestycji, która poza odbudową nieczynnego odcinka linii 182 obejmuje również m.in. budowę nowych przystanków osobowych. Te powstaną m.in. w Porębie, Zawierciu czy samych Pyrzowicach – przy lotnisku. Prace budowlane rozpoczną się za nieco ponad rok i potrwają do 2022.