PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę odcinka linii od Sosnowca Dańdówki w stronę Dąbrowy Górniczej nr 171. Prace szacowane na ponad 41 mln zł finansowane będą ze środków budżetowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na „Wykonanie rewitalizacji infrastruktury kolejowej na odcinku podg. Dorota – Sosnowiec Dańdówka na linii nr 171” w ramach projektu „Prace na południowo – wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”.

Dzięki tej inwestycji towary sprawniej pojadą linią łączącą katowicki węzeł kolejowy (posterunek odgałęźny Panewnik k/Katowic Muchowca) i Dąbrowę Górniczą Towarową (linia 171). Na odcinku ponad 5 kilometrów między posterunkami odgałęźnymi Juliusz i Dorota w Sosnowcu zostaną wymienione tory i przebudowana zostanie sieć trakcyjna.

Ponadto, będzie wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem. Po modernizacji prędkość pociągów zwiększy się z 30 do 100 km/h. Zadanie obejmie też przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych w Sosnowcu. Inwestycja ograniczy wpływ kolei na otoczenie.

Wartość prac szacowana jest na ponad 41 mln zł, finansowanie ze środków budżetowych. Inwestycja przewidziana jest na lata 2021-2023.

Sprawne przewozy towarowe

Dzięki planowanym pracom zwiększy się przepustowość linii towarowej i usprawni wywóz towarów z województwa śląskiego w głąb kraju i do portów. W naszym województwie w ramach modernizacji linii 171 przebudowywana jest też stacja Sosnowiec Dańdówka. W stacji wymieniane są tory i rozjazdy, przebudowywane urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjna. Dzięki temu, pociągi pojadą szybciej.

O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowoczesnej nastawni. Projekt obejmuje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową) wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak rozwijają się firmy z Zagłębia na tle Górnego Śląska? Sprawdziliśmy!