Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił kolejne dwie linie metropolitalne. Połączą one gminy GZM z portem lotniczym w Pyrzowicach. Jedna z nich rozpoczyna trasę w Sosnowcu.

1 stycznia swoje kursy rozpoczęły linie M19 i AP. Obie kursują często, w równym takcie i całą dobę. Linię AP2 zastąpiła linia metropolitalna M19 kursująca z Sosnowca przez Będzin, Psary, Mierzęcice aż do pyrzowickiego lotniska. Co ważne nowa metrolinia zapewni pasażerom kursy w godzinach szczytów komunikacyjnych nawet co 30 minut, poza szczytem i w dni wolne co godzinę.

Z linii metropolitalnej M19 pasażerowie będą mogli korzystać przez całą dobę. Rozkłady jazdy zostały ułożone tak, by zapewnić bezpośredni dojazd do terminala Cargo Portu Lotniczego również w porach, gdy kończą i zaczynają się poszczególne zmiany pracowników.

Podobnie będzie funkcjonować metrolinia AP, która zastąpi linię AP3 i połączy Katowice z lotniskiem. AP będzie przejeżdżać przez katowicką Strefę Kultury, ulicą Sokolską, przez dworzec i Międzynarodowy Dworzec Autobusowy znajdujący się na ulicy Sądowej.

Jeżeli chodzi o linię lotniskową AP1 to ta będzie funkcjonować bez zmian, zapewniając pasażerom komunikacji miejskiej i lotniczej połączenie z Gliwic, Zabrza, Bytomia oraz Piekar Śląskich.