Maleńkiego chłopczyka siostry karmelitanki znalazły w oknie życia w poniedziałkowy wieczór. – Najprawdopodobniej dziecko przyszło na świat w domowych warunkach. Chłopczyk trafił na badania – mówi ks. Tomasz Folga.

W poniedziałek, 19 marca o godzinie 21:35 siostry karmelitanki znalazły w sosnowieckim oknie życia noworodka.

– Chłopczyk był w dobrym stanie zdrowia, ale zgodnie z procedurą trafił do szpitala na rutynowe badania. Cieszymy się, że to dziecko znalazło u nas bezpieczny kąt. Dzięki łatwiejszym procedurom będzie mógł szybciej znaleźć nowy dom i rodzinę – mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiego Caritas.

To pierwsze dziecko, które trafiło do sosnowieckiego okna życia pod opiekę sióstr karmelitanek od Dzieciątka Jezus.

– Chłopczyk był bardzo spokojny, odpowiednio otulony kocykiem – mówi jedna z sióstr karmelitanek.

Okno życia powstało kilka lat temu dzięki Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Matka może tu anonimowo i bezpiecznie zostawić swoje nowonarodzone dziecko, nie narażając je na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu kilku minut zostanie otoczone opieką, a w ciągu kilkunastu – będzie już absolutnie bezpieczne, pod fachową opieką lekarzy.

Matka ma prawo do podjęcia decyzji o oddaniu swojego dziecka do adopcji. Jeżeli jednak nie chce wszcząć procedur drogą formalną, z podaniem swoich danych, okna życia stwarzają możliwość „zastępczą”. Bez krytyki, komentarzy i konsekwencji. To miejsce daje szanse, aby dziecko mogło znaleźć rodzinę adopcyjną.

Zgodnie z procedurami, matka ma 6 tygodni na zmianę decyzji i może jeszcze zgłosić się po dziecko. Jeśli tego nie zrobi, chłopczyk będzie mógł trafić do adopcji.