Wybrano zwycięzców tegorocznego Metropolitalnego Climathonu. Pomysły skupiły się na wykorzystaniu energii słonecznej. Zaproponowane rozwiązania to ciekawe podpowiedzi, jak wydajniej, oszczędniej i bardziej ekologicznie organizować przestrzeń miast.

Tegoroczny Metropolitalny Climathon to polska edycja największego maratonu pomysłów klimatycznych, który odbył się w ponad 100 miastach. W metropolitalnym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 60 osób. Zwycięzcy za swoje innowacyjne koncepcje, związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii – otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Specjalna powłoka do pokrycia dachów i elewacji budynków, która odbija lub przyciąga promienie słoneczne. Koncepcja budowy stacjonarnych lub mobilnych eko-parasoli, czyli zadaszeń pokrytych panelami fotowoltaicznymi, by ładować hulajnogi lub zasilać oświetlenie uliczne. To zwycięskie pomysły, zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Metropolitalnego Climathonu.

Podium wygranych pomysłów

  • I miejsce. Pierwsze miejsce zajął projekt „Energy Shield”, polegający na stworzeniu specjalnych powłok na elewacjach budynków, czy powierzchniach dachowych, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury na zewnątrz tak, aby latem efektywniej odbijały światło, a więc schładzały, a zimną przyciągały i „dogrzewały” mieszkania energią słoneczną.
  • II miejsce. Drugie miejsce otrzymał koncept instalacji „MIEJSKI eco_PARASOL”. Przedmiotem tego projektu byłoby spore zadaszenie, które mogłoby powstać na miejskich wyspach ciepła, czyli np. otwartych placach i rynkach. Na jego dachu zainstalowane mogłyby być zbiorniki do filtrowania wody oraz panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Tak wytworzony prąd mógłby zostać wykorzystany np. do ładowania hulajnóg czy zasilania oświetlenia ulicznego.
  • III miejsce. Trzeci zwycięski pomysł to „PEROSOL”, koncepcja stworzenia miejskich, mobilnych parasoli z panelami fotowoltaicznymi, wykorzystującymi technologie perowskitów, które mogłyby być instalowane na placach, parkingach czy rynkach. Perowskity, to materiały absorbujące światło, pozwalające przekształcić energię słoneczną w prąd, w ogniwie fotowoltaicznym – to materiały, które mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę.

Tegoroczny Climathon odbywał się pod okiem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Częstochowskiej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, firmy NatForce oraz Fundacji Fortis Pro Nobis.

Przeczytaj także:

Metropolitalny Climathon 2021, zapisz się by wygrać lepsze jutro!